Článek
Letoun Su-35S (v kódu NATO Flanker M) si Rusové podle britského ministerstva obrany sestřelili minulý týden ve čtvrtek u Tokmaku na jihu Ukrajiny asi 20 kilometrů od fronty. Potvrdili tak zprávy blogerů, o kterých Novinky informovaly minulý týden.
V okupovaném městě sídlí ruské vedení, které odtud řídí jednotky na jižní frontě. Proto má silnou obranu, jejíž součástí jsou systémy protivzdušné obrany v nejvyšší pohotovosti. Ukrajinci totiž podle ministerstva „neustávají v účinných hlubokých úderech proti takovým lokalitám“.
Rusové přišli nad Tokmakem o moderní Suchoj Su-35. Zřejmě si ho sestřelili sami
Rusko podle Britů přišlo od začátku války na Ukrajině o zhruba devět desítek letadel. U strojů Su-35S, nejpokročilejších ruských letounů v bojové službě, jde ale pouze o pátou ztrátu.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 04 October 2023.
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) October 4, 2023
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/8Cdparo7Vf
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/dXYSSibPcE
Suchoj Su-35S unese značný počet raket vzduch-vzduch dlouhého doletu, disponuje schopností odpalovat rakety během letu nadzvukovou rychlostí, kterou zvládá i bez přídavného spalování. Motory podle dostupných specifikací splňují požadavky pro stíhačku páté generace. Díky elektronickému vybavení by měl letoun zvládat i moderní elektronický boj.
První „horkou“ zkoušku Su-35S absolvovaly v roce 2016 v Sýrii. Zhruba rok poté si několik letounů objednala Čína.