Článek
Z potrubí, které vede z Ruska do Německa, po výbuchu začal unikat plyn. Kreml již dříve připisoval odpovědnost Západu. Západní politici tato obvinění odmítli a někteří z nich naopak z útoku na plynovody obvinili Moskvu. K obvinění se Británie zatím nevyjádřila.
Podle prohlášení z Moskvy se na přípravě a provedení zářijové akce podíleli britští vojáci ze stejné jednotky, která cvičila ukrajinské vojáky před sobotním útokem bezpilotními letouny na ruskou Černomořskou flotilu v Sevastopolu.
„Podle dostupných informací se zástupci této jednotky britského námořnictva podíleli na plánování, zajištění a realizaci teroristického činu v Baltském moři dne 26. září letošního roku s cílem nechat vybuchnout plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2,“ citovala agentura TASS z prohlášení ministerstva.
To detract from their disastrous handling of the illegal invasion of Ukraine, the Russian Ministry of Defence is resorting to peddling false claims of an epic scale
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) October 29, 2022
This invented story, says more about arguments going on inside the Russian Government than it does about the west
„Aby ruské ministerstvo obrany odvrátilo pozornost od svého katastrofálního postupu při nezákonné invazi na Ukrajinu, uchyluje se k šíření nepravdivých tvrzení epického rozsahu. Tento vymyšlený příběh (o britské odpovědnosti za výbuchy) vypovídá více o sporech uvnitř ruské vlády než o Západě,“ napsalo odpoledne na Twitteru britské ministerstvo obrany. To již několik měsíců každé ráno na stejném twitterovém účtu zveřejňuje své poznatky o vývoji války na Ukrajině.
V Nord Streamu chybí 50 metrů potrubí. Švédové zveřejnili první snímky
Zprávy o nových problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat 26. září. Dánské úřady nejdříve oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko pak o den později varovalo před dvěma úniky z Nord Streamu 1.
Rusko úniky vyšetřuje jako „mezinárodní terorismus“. Ruská generální prokuratura takové vyšetřování zdůvodnila tím, že poškození plynovodů „způsobilo Rusku značné hospodářské škody“. Výbuchy vyšetřují i další země včetně Dánska, Švédska či Německa.
Švédská zpravodajská služba tento měsíc informovala, že její předběžné vyšetřování jiných dvou úniků z plynovodu blíže ke švédským břehům posílilo podezření z vážné sabotáže.
Deník Expressen pak zveřejnil fotografie a video údajně zachycující poničené plynovody. Chybí podle něj nejméně 50 metrů kovového potrubí.
Podle Expressenu jsou je na videu vidět, jak 50 metrů plynovodu buď chybí, nebo se nachází pod mořským dnem. Na produktovodech jsou také vidět díry.