Článek
Za více než rok války bylo podle ministerstva zraněno nebo zabito na 200 000 Rusů, důvodem jsou vedle přímých bojů také neopatrné zacházení se zbraněmi, dopravní nehody, nepřízeň počasí nebo právě alkohol.
„Je extrémně vysoký počet incidentů, zločinů a úmrtí spojených s konzumací alkoholu příslušníky ruských jednotek nasazených (na Ukrajině),“ uvádí Londýn s odkazem na ruský zpravodajský kanál na komunikační platformě Telegram.
Mobilizovaný Rus po zprávě o smrti příbuzných na frontě zajal důstojníky
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 02 April 2023.
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) April 2, 2023
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/98MyQNQKmJ
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/XBel6Fvgf0
„Ruští velitelé pravděpodobně považují hojně rozšířenou konzumaci alkoholu za obzvláště škodlivou pro efektivitu bojových operací,“ dodává Londýn. Zároveň ale připomíná, že pití je časté i u většinové ruské společnosti a dlouho bylo tiše trpěno jako součást armádní kultury, a to i během bojových operací.
Od začátku ruské útočné války proti Ukrajině zveřejňuje britské ministerstvo obrany denně aktuální informace o průběhu války. S odvoláním na informace zpravodajských služeb chce britská vláda čelit ruskému narativu. Moskva naopak viní Londýn z cílené dezinformační kampaně, píše agentura DPA.