Článek
Jak ve středu oznámilo ruské velvyslanectví v Tbilisi, přímo na území Gruzie bude zřízeno celkem jedenáct volebních okrsků, kde budou moci odevzdat svůj hlas vojáci působící na ruských základnách a ruští občané trvale žijící či dočasně pobývající v Gruzii.
V Abcházii se ilegálně rozdávaly ruské doklady
Tři okrsky budou na území separatistické Abcházie, jeden v podobně orientované Jižní Osetii. V obou oblastech žijí regulérní ruští občané, v minulosti tam však byla opakovaně zaznamenána i ilegální distribuce ruských dokladů, proti čemuž na jaře protestoval tehdejší gruzínský prezident Ševardnadze.
Naposledy v červenci gruzínská pobřežní hlídka zabavila na turecké lodi směřující do Soči zásilku 25 tisíc nevyplněných ruských cestovních pasů vytištěných v ruštině a abcházštině.
Se svržením Ševardnadzeho padly překážky
Podle zdroje deníku Izvěstija se s volbami v Gruzii s výjimkou ruských vojáků původně nepočítalo, a to s ohledem na značnou nelibost, kterou podobné snahy vyvolávaly u Ševardnadzeho. "V současnosti ale již neexistují žádné politické ani morální překážky, kvůli nimž by hlasování v gruzínských autonomiích nemohlo proběhnout," popsal deník obrat po nedávném prezidentově svržení.
Separatisté mají i své kandidáty
V obou regionech už proběhla i volební kampaň, neboť pro parlament sousední země budou dokonce mít i své vlastní kandidáty. O mandát se bude ucházet předseda Národní strany Abcházie Jakub Lakoba, na kandidátce proputinovského Jednotného Ruska je zařazen předseda představenstva Západosibiřského hutního kombinátu Otar Aršaba. Blok Rodina (Vlast) bude zastupovat představitel Jižní Osetie Anatolij Čechojev.
Kolik lidí v Gruzii nakonec bude do ruského parlamentu skutečně volit, však není jasné - v Jižní Osetii by to mělo být kolem 34 tisíc lidí, v Abcházii odhady kolísají mezi 50-108 tisíci.