Článek
Podle agentury TASS to v sobotu na Ruském světovém shromáždění uvedl předseda výboru pro vzdělávání a vědu ruské Státní dumy Vjačeslav Nikonov. „Starší rusky mluvící generace v bývalých sovětských republikách a v (někdejším) socialistickém bloku, kde se ruština vyučovala ve škole, za posledních 25 let prakticky zanikla. Mladší generace v těchto zemích rusky nemluví,” uvedl Nikonov.
Ruština si přesto v postsovětských republikách znovu získává svou dominantní pozici, tvrdí poslanec. Zvláště v zemích bývalého Sovětského svazu může totiž znalost ruského jazyka otevřít řadu možností, včetně cesty k zaměstnání. A zájem o ruštinu roste v jiných zemích, jako například v Číně, dodal Nikonov.
Moskva se nyní snaží výuku ruského jazyka zajistit prakticky ve všech zemích světa, včetně těch, kde se tento jazyk dříve nikdy nevyučoval, jako například v Nikaragui nebo Indonésii. Po celém světě tak otevírá výuková centra, kterých je zatím 115. Naposledy se takové středisko otevřelo v syrské metropoli Damašku.
Odhaduje se, že rusky v současnosti ve světě mluví přibližně 260 miliónů lidí. V Evropě je to jen sedm procent obyvatel, z nichž je ruština pro pouhé procento mateřským jazykem, uvádí Český statistický úřad s odvoláním na evropský průzkum eurobarometr. „Výjimky najdeme pouze v Lotyšsku a Estonsku, kde je (ruština) mateřským jazykem velké části obyvatel (26 % a 17 %),” stojí v dokumentu.