Článek
„Na základě výsledků provedené kontroly generální prokuratura přijala rozhodnutí uznat za nežádoucí činnost mezinárodní nevládní organizace (WWF) na území Ruska,“ uvedla podle Interfaxu prokuratura.
O měsíc dříve ruské úřady označily za nežádoucí jinou mezinárodní organizaci na ochranu životního prostředí, Greenpeace. Její aktivity prý ohrožují ústavní pořádek a bezpečnost země.
„Ve vztahu k Ruské federaci ekologické aktivity Greenpeace ve skutečnosti doprovází aktivní prosazování politických postojů i pokusy zasahovat do vnitřních záležitostí státu a jejich cílem je podkopávat jeho ekonomické základy,“ uvedla prokuratura. Ruská pobočka Greenpeace následně na sociálních sítích uvedla, že nemá jinou možnost než v Rusku ukončit činnost.
Před čtyřmi lety ruské úřady na „černou listinu“ zařadily i českou humanitární organizaci Člověk v tísni.
Seznam nežádoucích organizací ruské úřady vytvořily po anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014 a po vyhlášení západních protiruských sankcí. Je na něm už více než osm desítek subjektů. Organizace zařazené na seznamu nesmějí v Rusku působit a ruští občané s nimi nesmějí spolupracovat pod hrozbou až šestiletého vězení.