Článek
Domácí drůbež bude očkována bezplatně, přičemž hlavní pozornost se zaměří na oblasti v okolí rezervoárů, kam přilétá migrující ptactvo vracející se do Ruska z Turecka a Střední Asie. Poté co bude vakcinace drůbeže a jihu země dokončena, poputují očkovací látky do severních oblastí.
Německo mezitím zjistilo další případy ptačí chřipky u divokých ptáků. Dva v severobavorské oblasti Franky, která byla dosud považována za "čistou", další u Bodamského jezera, kde byla řada případů zaznamenána už dříve.
U volavky nalezené u Meersburgu u Bodamského jezera potvrdily laboratorní testy přítomnost nebezpečného viru H5N1. Oznámilo to ministerstvo zemědělství Bádenska-Württemberska. Na výsledky testů dalších tří ptáků se ještě čeká.
Infekce asijského původu byla prokázána také u dvou labutí uhynulých v severobavorské oblasti Franky. Obě měly virus H5N1. Kolem míst jejich nálezu úřady zavedly obvyklou veterinární uzávěru. V celém Bavorsku tak počet zjištěných případů ptačí chřipky stoupl na deset.
Tyrolsko jedno podezření vyloučilo
V rakouském Tyrolsku si naproti tomu oddychli, když se poplach vyhlášený kvůli zjištěnému hromadnému úhynu ptáků nepotvrdil. Nájemce benzínové čerpací stanice u obce Gries na dálnici A13 přes Brennerský průsmyk přivolal policii, když ráno u jeho pracoviště začali "z nebe padat" ptáci. Našel celkem pět mrtvých vrabců a dvě sluky. Veterinární vyšetření však zjistilo, že ptáci neuhynuli na infekci, ale v důsledku prudkého nárazu. Podle policie opeřence nejspíš oslepilo vycházející slunce, takže v plném letu narazili do prosklené střechy benzínové pumpy.