Článek
"Máme informace, podle nichž islámští extremisté ze struktur Islámského hnutí Uzbekistánu (IDU), zbytky Tálibánu a někteří čečenští teroristé mají vztah k událostem v Uzbekistánu," prohlásil šéf ruské diplomacie ve Vladivostoku, kde se setkal se svým čínským a indickým protějškem.
Uzbecké úřady tvrdí, že za nepokoji ve východouzbeckém Andižanu byla zakázaná radikální Strana osvobození (Hizb at-Tahrír). Uzbecký prezident Islam Karimov obviňuje IDU, že bylo strůjcem pumových atentátů, k nimž v posledních letech došlo v Uzbekistánu.
Podle poslední oficiální bilance při nepokojích v Andižanu zahynulo 173 lidí. Bilance sestavené na základě údajů nezávislých svědků a organizací na obranu lidských práv jsou však mnohem horší. Podle nich při potlačování nepokojů zahynulo 500 až více než tisíc lidí. Uzbecké úřady také tvrdí, že nešlo o rozhánění demonstrace: pořádkové síly prý zahájily palbu v reakci na střelbu "povstalců".
Lavrov chce, aby pozadí událostí v Andiždanu bylo vyšetřeno, a informoval, že uzbecký parlament již k tomuto účelu vytvořil zvláštní komisi.
V neděli navštívili Taškent tři američtí senátoři, kteří požadovali zahájení mezinárodního vyšetřování masakru v Andižanu, avšak z uzbeckých představitelů je nikdo nepřijal.
Rusko s Čínou a Indií poti terorismu
Při setkání se svým čínským a indickým protějším Lavrov hovořil o vytvoření strategické aliance proti terorismu a pašování drog. "Trojstranná kooperace mezi Moskvou, Pekingem a Dillií zaujala všechny tři země." Zformované strategické partnerství tří regionálních mocností však zatím nevytýčilo konkrétní úkoly.