Článek
„Podporujeme výzvu vedení Rady Evropy, aby smrt (Roma v Teplicích) byla nezávisle prošetřena,” sdělila ruská mluvčí.
Praha by podle ní měla důsledně dodržovat své mezinárodní závazky v boji proti diskriminaci českých občanů a v oblasti podpory a dodržování práv národnostních menšin.
Kvůli potyčce dvou mužů, kteří také poškozovali cizí auta, zasahovali policisté v Teplicích v sobotu 19. června odpoledne. Šestačtyřicetiletý Stanislav Tomáš zemřel v sanitce poté, co proti němu policisté použili donucovací prostředky.
Na sítích se objevilo další video ukazující chování muže před zásahem v Teplicích
Amatérské video zveřejněné Romea TV na platformě YouTube, zachycuje policisty, jak při zatýkání několik minut klečí jednomu z mužů na krku. Na jiném záznamu, který údajně předchází zákroku policie, je vidět, jak muž dvakrát vrazil do zaparkovaného automobilu a poté se skácel. Policie pak uveřejnila video, na němž stejný muž do auta buší pěstmi.
Policie vinu na mužově úmrtí opakovaně odmítla a tvrdí, že Rom byl vůči policistům agresivní, napadl je, a proto použili donucovací prostředky. Poté přivolali sanitku, v níž záchranáři zahájili resuscitaci. Zhruba o 15 minut později lékař v nemocnici konstatoval mužovu smrt. Pitva podle policie neodhalila známky poranění orgánů ani dušení; podle jejích závěrů měl muž v těle pervitin a zemřel na selhání srdce.
Rodina zemřelého Roma v Teplicích podala trestní oznámení na policii
Kauza vzbudila pozornost nejen v České republice a je v některých komentářích přirovnávána k případu černocha George Floyda, který zemřel ve Spojených státech poté, co mu policista několik minut klečel na krku.
Rodina zemřelého Roma podala na Policii ČR trestní oznámení, informoval ve středu server Romea.cz.
Zakleknutím zátylku nelze člověka udusit, tvrdí instruktor
Rada Evropy minulý týden vyzvala k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření události a uvedla, že záběry ze zásahu budí znepokojení a vyvolávají mnoho otázek ohledně okolností tragického incidentu. Česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International policejní zákrok označila za hrubý a nezákonný, šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose za nelidský, odporný a brutální.