Článek
"Mise nefunguje. Byla uzavřená ve středu 13. července," sdělil Pánek Novinkám. Doplnil, že bez prodloužení povinné registrace nemohou mezinárodní humanitární organizace v Čečensku pracovat.
"Krok ruské strany považujeme za nespravedlivý a neodůvodněný," pokračoval Pánek. Podle něj Člověk v tísni zažádá o novou registraci ještě letos na podzim. "Vše ještě ruským úřadům dovysvětlujeme," konstatoval.
Práci české mise převzaly ze 40 procent jiné neziskové organizace působící v oblasti. Ty pokryjí mimo jiné dodávky potravinové pomoci pro desítky tisíc utečenců. Zbytek aktivit Člověka v tísni byl pozastaven. "Uzavřeli jsme ale například centrum psychosociální pomoci určené pro strádající děti. Ročně jich tu prošla zhruba tisícovka," vyjmenoval Pánek jeden ze zatím ukončených projektů.
Terčem ruských kontrol
Česká organizace se v Čečensku v poslední době stávala opakovaně terčem kontrol ruských úřadů. Ty přímo obviňovaly pracovníky mise ze spolupráce se radikálními separatisty. Nechyběla ani obvinění z podpory teroristů. [celá zpráva]
Vloni v prosinci Rusové oznámili, že našli v budově mise tiskárnu na falešné dokumenty. Člověk v tísni vše následně popřel. [celá zpráva] Kauza dosud nebyla uzavřena.
"Posledních devět měsíců jsme pracovali pod neustálým tlakem a kontrolou místních úřadů. Stupňovalo se to. Úřady prováděly všemožné kontroly, počínaje hygienickými až po kontroly bezpečnosti práce," řekl ČTK šéf kavkazské mise Člověka v tísni Marek Vozka.
Česká organizace působila v Čečensku od ledna 2000. Ještě v době bojů přivezla do tamních pohraničních vesnic náklad potravin. V březnu dorazila s pomocí do vybombardované metropole Groznyj.