Článek
Rusko už předtím varovalo, že text v jeho současné formě, kdy požaduje od syrské vlády, aby s mezinárodními vyšetřovateli plně spolupracovala, nepodpoří. Západ z útoku viní syrský vládnoucí režim, ten zase tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen.
Šlo již o osmou rezoluci, kterou Rusko zablokovalo ve prospěch svého syrského spojence, připomněly agentury.
Americký prezident Donald Trump pochválil Čínu, že se hlasování zdržela. Řekl, že to bylo „úžasné“ a že byl jejím hlasováním „poctěn“. Trump také řekl, že je „jistě možné“, ale „zřejmě nepravděpodobné“, že Rusko vědělo předem o tom, že dojde k chemickému útoku.
Dodal, že by si rád myslel, že vláda ruského prezidenta Vladimira Putina o něm předem nevěděla, ale „vědět o tom rozhodně mohla“.
Johnson: Rusko převzalo velkou odpovědnost
Britský ministr zahraničí Boris Johnson v první reakci na veto řekl, že Británie je jím „šokována“. Zároveň poznamenal, že „si Rusko vybralo špatný tábor“. Podle něj chtělo mezinárodní společenství jasně ukázat, že nikdo si nemůže dovolit používat chemické zbraně a že ti, kteří za jejich použití jsou odpovědní, musejí nést následky.
Francouzský prezident François Hollande prohlásil, že Rusko převzalo „velkou odpovědnost“ tím, že vetovalo rezoluci, a obvinil Moskvu, že „systematicky chrání“ svého spojence, syrského prezidenta Bašára Asada.
V 15členné Radě bezpečnosti OSN podpořilo návrh deset zemí. S Ruskem hlasovala proti Bolívie. Kromě Číny se zdržely Kazachstán a Etiopie.