Článek
Tržby ruských zbrojovek loni vrostly o 8,5 procenta na 37,7 miliardy USD (téměř 850 miliard korun) a mezi 100 největších zbrojovek světa se dostalo deset ruských firem. Zpráva dále uvedla, že tržby 100 největších zbrojovek světa se loni zvýšily o 2,5 procenta na 398,2 miliardy USD (devět bilionů Kč). Ruské podniky měly na celkových tržbách podíl 9,5 procenta. Celková suma nezahrnující Čínu vzrostla od roku 2002 o 44 procent.
Hlavní analytik SIPRI Siemon Wezeman upozornil, že ruští výrobci zbraní a zbrojních systémů zaznamenávají vysoký růst od roku 2011: „To odpovídá růstu výdajů Ruska na nákup zbraní za účelem modernizace ozbrojených sil,” uvedl Wezeman. Suma zahrnuje tržby jak z exportu, tak z dodávek pro domácí ozbrojené síly.
Poprvé od roku 2002, tedy za dobu, kdy je tato zpráva zveřejňována, se mezi deset největších výrobců zbraní dostala firma z Ruska. Je to státní podnik Almaz-Antey, která mimo jiné vyrábí vyspělé systémy protiletecké obrany včetně systému S-400. Její tržby se zvýšily navzdory sankcím o 17 procent.
Dominantní role amerických zbrojovek
Žebříčku 100 největších světových zbrojovek nadále dominují americké společnosti, kterých se na seznam dostalo 42 a na celkových tržbách se loni podílely 57 procenty. Největším výrobcem zbraní byla loni opět firma Lockheed Martin s tržbou 44,9 miliardy dolarů, k čemuž jí dopomáhají bojové letouny F-35 a transportní C-130 Hercules. Na druhém místě je Boeing s 26,9 miliardy a třetí výrobce raket Raytheon s 23,9 mld., který produkuje rakety vzduch-vzduch Sidewinder a AAMRAM, střely s plochou dráhou letu BGM-109 Tomahawk a antirakety SM-3.
Na čtvrtém místě je britská zbrojovka BAE Systems s 22,9 miliardy, následují Northrop Grumman, General Dynamics, Airbus, Thales a italské Leonardo.
Největším výrobcem zbraní v západní Evropě zůstala Velká Británie. Na seznamu největších zbrojovek je celkem 24 firem ze západní Evropy a jejich tržby loni stouply o 3,8 procenta na 94,9 miliardy USD. Na celkových tržbách pak měly podíl 23,8 procenta.