Článek
Ruští lékaři se obávají nové podzimní vlny covidu, zejména v souvislosti s očekávanou dominancí mutace beta. „Ta je zvlášť odolná vůči vakcínám a má schopnost rychle se šířit,“ varoval v ruské televizi Rossija-1 lékař Alexandr Mjasnikov.
Podle Chadižat Omarovové, ředitelky klinického výzkumu institutu epidemiologie Rospotrebnadzoru, se „asi třetina covidových pacientů tři až čtyři měsíce po nemoci není schopna o sebe postarat“. „Nemohou chodit, ztrácejí paměť a hůře jim to myslí, zadýchávají se. Trpí depresemi, točí se jim hlava a pociťují slabost,“ dodal imunolog Nikolaj Krjučkov.
Země objednaly miliony vakcín Sputnik. Dostaly jen zlomek
I přes nepříznivá čísla Rusko od 23. srpna vypadne z českého seznamu zemí s extrémním rizikem koronavirové nákazy, oznámil v pondělí český ministr zdravotnictví Vojtěch. V seznamu zůstane sedm států převážně z Jižní Ameriky. Do zemí s extrémním rizikem ministerstvo důrazně nedoporučuje cestovat.
Pomoci má i Ionit
Průlomový vynález povrchu s aktivními organickými molekulami, které zabíjejí koronaviry v řádu vteřin, oznámili vědci z organizace Zdorovje nacii (Zdraví národa) spadající pod ruské ministerstvo obrany. Materiál se jmenuje Ionit a mohl by nalézt uplatnění ve veřejné dopravě, při výrobě ochranných pomůcek, oblečení atd.
„SARS-CoV-2 byl deaktivován pouhou vteřinu po kontaktu s Ionitem,“ tvrdí ruští vědci citovaní listem Izvěstija. Pomůcky z Ionitu by se prý měly v ruských lékárnách objevit ještě letos.
Podle Krjučkova Rusové také vyvíjejí čtyři nové typy vakcín.
Co říkají čísla |
---|
Nejhorší situace zůstává v Moskvě, kde hygienici evidují přes dva tisíce případů za 24 hodin. Počet uzdravených je nicméně o něco vyšší – 2467. |
Od propuknutí pandemie covidu v Rusku oficiálně prodělalo 6,6 milionu lidí. Podlehlo mu přes 170 tisíc obyvatel. |
Zdroj: Interfax |