Článek
Podle něj se ve druhém pololetí počítá s čistým odlivem soukromého kapitálu ve výši přes 13 miliard dolarů ve srovnání s přílivem 4,6 miliardy dolarů v prvních šesti měsících roku. Vjugin však dodal, že se zatčením ropného magnáta nelze jednoznačně spojit všechen odliv kapitálu.
Nejasnosti kolem investic
Naproti tomu Klaus Mangold, předseda nevládní organizace Výbor německého hospodářství pro spolupráci s východem, soudí, že aféra kolem Jukosu není zatím důvodem pro to, aby se Německo "stáhlo z Ruska". "Případ Jukos nelze generalizovat," řekl Mangold listu Welt am Sonntag.
Ujistil také, že zatím nezaznamenal žádný obrat ve směřování privatizační politiky ruské vlády ani v trendu zahraničních investic. Podle něj je jasně viditelná snaha ruské vlády o "omezení škod způsobených případech Jukos".
Chodorkovskij, který je nejbohatším mužem v Rusku, byl zatčen 25. října a nyní je ve vězení kvůli obviněním z podvodu a daňového úniku. Podle některých analytiků jde o snahu zabrzdit politické aktivity miliardáře před nadcházejícími parlamentními volbami v Rusku. Magnát je znám jako stoupenec ruské opoziční liberální strany Jabloko, kterou také finančně podporuje.
Čeká se na soudy
Aféra kolem Jukosu mezitím připravila o senátorský mandát bývalého šéfa společnosti Jukos-Moskva (dceřiné firmy Jukosu) Vasilije Šachnovského. Krasnojarský krajský soud minulý pátek označil za neplatné jeho zvolení členem Rady federace (horní komory ruského parlamentu ) za evenecký autonomní okruh.
Šachnovskij, který podle ruské generální prokuratury okradl stát na daních o 29 miliónů rublů (zhruba stejně v korunách), tak přišel o zákonem zaručenou imunitu. Jeho advokáti se však chtějí odvolat k soudu vyšší instance, a pokud to bude nutné, i k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.