Článek
Zatčení podezřelí vybrali od nezaměstnaných Nepálců údajně až 9 tisíc dolarů (za turistická víza. Poté je do Ruska posílali přes třetí země, nejčastěji přes Spojené arabské emiráty. Agenturu Reuters o tom informoval šéf okresní policie v Káthmándú Bhupendra Khatri. Podle slov Khatriho se podezřelí dopustili obchodování s lidmi. „O případu jednáme s vládními právníky a předvedeme je před soud,“ řekl Khatri. Kdy se objeví u soudu, ale neuvedl.
Nepálští vojáci, známí také jako Gurkhové, získali službou v řadách indické a britské armády pověst vynikajících bojovníků. V britské a indické armádě slouží na základě třístranné dohody od roku 1947, kdy Indie získala nezávislost. S Ruskem ale žádnou takovou dohodu uzavřenou nemají. Není ani jasné, zda je primárním účelem Rusů získat kvalitní bojovníky, spíše jim jde o obyčejnou lidskou sílu.
Rusko již v minulosti aktivně rekrutovalo vojáky z jiných zemích, aby bojovali v jejich řadách při invazi na Ukrajinu. Server Politico informoval například o podobném případu s vojáky z Kuby. Podle informací nepálského velvyslance v Moskvě Milana Rádže Tuladhara pro ruskou armádu v současnosti pracuje až 200 nepálských žoldnéřů.
Nepálská vláda své občany ale vyzývá, aby nevstupovali do armády žádné válkou zmítané země. Nejčastější motivací žoldnéřů, a to včetně těch nepálských, jsou podle jejich informací peníze. Není však jasné, v kolika případech jde o legální činnost a v kolika o organizovaný zločin.
Kreml se k situaci zatím nevyjádřil. Byl ale nepálskou vládou požádán, aby již žádné jejich občany neverbovali a ty stávající vrátili zpátky do země. Také žádá vyplacení kompenzací pro pozůstalé šesti Nepálců, kteří v ruské armádě přišli o život.