Článek
Jde o postup, kdy po prvním úderu následuje po krátké době druhý. Zatímco první útok má hlavně zničit zaměřený objekt, druhý už cílí na lidi, kteří spěchají na místo, aby poskytli pomoc zraněným a vyhodnotili situaci po počátečním úderu. Jde hlavně o záchranáře, zdravotnický personál a také kolemjdoucí, kteří rovněž běží na pomoc postiženým lidem, píše Kyjiv Post.
Podle citovaného zdroje jde o „absolutně nelegální“ počin bez ohledu na to, zda byl první úder zaměřen na legitimní cíl. Ženevské konvence mimo jiné zakazují útočit na raněné. Obytná budova ve městě ale legitimním cílem není. Druhý úder je už záměrně veden proti záchranářům a jako takový je v rozporu s Ženevskými konvencemi.
Kyjiv Post dále uvedl, že to není poprvé, co se Rusko uchýlilo k této strategii. „Ve válečné učebnici (ruského prezidenta) Vladimira Putina není strategie dvojího úderu ničím novým,“ píše list.
Podle něj Moskva po ní sáhla už v Sýrii. „Během posledních dvanácti let tam použili různé vojenské strategie, včetně tvrdých metod jako obléhání měst nebo použití chemických zbraní. Nevynechali žádnou metodu, ani dvojité údery,“ píše deník s tím, že zmíněná taktika má vyvolávat strach a potlačovat opoziční nálady mezi civilisty.
Nezisková organizace Syrské centrum pro spravedlnost a odpovědnost (SJAC) registruje za léta 2013 až 2021 celkem 58 případů použití dvojích úderů. Docházelo k nim hlavně v obytných oblastech mimo území kontrolovaných vládou, což vedlo k civilním obětem, včetně žen, dětí a záchranářů.
Taktiku dvojitého úderu využíval často i takzvaný Islámský stát při svých bombových útocích. Úspěšně tak dokázal zastrašovat obyvatelstvo.
Kolikrát Moskva sáhla po této strategii na Ukrajině, není podle deníku vzhledem k intenzitě ruských úderů jasné. Existují však „pozoruhodné potvrzené případy“, kdy se tak stalo.
‼️ In #Kherson, the Catherine's Cathedral came under Russian fire, Ukraine’s Ministry of Internal Affairs reported.
— KyivPost (@KyivPost) August 3, 2023
The Russian also hit a bus that was taking people to work. Three passengers were wounded.
📷: State Emergency Service pic.twitter.com/CeRauwG0GL
Jako jeden z nich Kyjiv Post uvádí raketový útok na vládní budovu v centru Charkova z 1.března 2022. Zahynulo tehdy nejméně deset lidí a mnoho dalších bylo zraněno. Pět lidí zahynulo při podobném útoku rovněž na Charkov o necelé tři týdny později.
Jako další příklady Kyjiv Post uvádí ruský raketový útok na obilné terminály v Oděské oblasti letos v červenci nebo údery na Cherson ze začátku letošního srpna, které zranily sedm lidí.