Článek
„Rusko s vysokou pravděpodobností poprvé na Ukrajině nasadilo íránské bezpilotní letouny (UAV),“ píše britské ministerstvo obrany v reportu na Twitteru. „Ukrajinští činitelé oznámili, že jejich síly sestřelily (dron) Shahed-136 poblíž Kupjansku, na území postupující úspěšné ukrajinské ofenzívy,“ dodalo.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 14 September 2022
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) September 14, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/peo4DTIuvL
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/op9M362TuQ
Sestřelení dronu podle britského ministerstva obrany naznačuje, že Rusové pomocí bezpilotních letounů provádějí taktické útoky na frontové linii, nikoli na významné strategické cíle hlouběji v ukrajinském území.
Report o vývoji války na Ukrajině dále poznamenává, že „Rusko s praktickou jistotou získává zbraně od ostatních států, na něž jsou uvalené sankce“. Kromě Íránu má jít také o Severní Koreu.
Deník The Washington Post koncem srpna odhalil, že Rusko íránské drony získalo díky tajné dohodě s Íránem, který se ji zdráhal médiím přiznat. Teherán místo toho mluvil o „různých druzích spolupráce s Ruskem, včetně těch v obranném sektoru“. Ruští vojáci nicméně jezdili do Íránu cvičit se v používání dronů. Íránští technici zase v Rusku pomáhali s jejich nastavováním. Drony ale zřejmě při prvotních testech vykazovaly poruchy.
Ukrajina naproti tomu díky dohodě sjednané s Tureckem získala množství dronů Bayraktar BT2 od firmy Baykar. Firma dokonce napadené zemi několik bezpilotních letounů darovala.