Článek
Podle Estonců Rusové ve čtvrtek okolo třetí hodiny ráno z řeky odstranili 24 z 50 plovoucích bójí, které mají zajistit, aby se lodě nedostaly do cizích vod.
„Tento ruský krok, provedený ve stínu noci, dobře zapadá do širšího vzorce ruského provokativního chování, a to i na hranicích se sousedními zeměmi, naposledy vůči Litvě a Finsku,“ okomentovalo na síti X nastalou situaci estonské ministerstvo zahraničí.
Statement of the #Estonian Ministry of Foreign Affairs regarding tonight's border incident on the Estonian-Russian border on the Narva River pic.twitter.com/LRotV08gNx
— Estonian MFA 🇪🇪 | 🌻 #StandWithUkraine (@MFAestonia) May 23, 2024
Ministerstvo si také předvolalo ruského chargé d'affaires, informuje estonský veřejnoprávní web err.ee. Zároveň vyzvalo k okamžitému vrácení bójí na původní místo a uvedlo, že bude po Rusku žádat vysvětlení.
Rusové stáhli návrh změn námořních hranic s Finskem a Litvou
Napětí na estonsko-ruské hranici vzrostlo po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022. Estonská pohraniční služba uvedla, že Moskva s instalací bójí na hranici procházející řekou Narva nesouhlasila a zpochybnila plánované umístění asi poloviny z 250 bójí.
Estonská premiérka Kaja Kallasová uvedla, že se snaží situaci s Ruskem vyjasnit. Podle Kallasové se zdá, že jde o součást snah Moskvy „použít nástroje související s hranicemi k vyvolání strachu“.
Smazaný návrh na úpravu hranice s Finskem a Litvou
Ruské ministerstvo obrany ve středu zveřejnilo na svém oficiálním webu návrh na revizi námořní hranice s Litvou a Finskem, konkrétně kolem ruských ostrovů u východní části Finského zálivu a také kolem Kaliningradské oblasti, která sousedí s Polskem a Litvou a má přístup do Baltského moře.
To vyvolalo znepokojení mezi členskými zeměmi NATO, včetně Estonska. Ministerstvo nicméně návrh po několika hodinách z webu smazalo.