Článek
Většina delegací v Ženevě Lavrovův projev bojkotovala. Jeho předem nahraný videoprojev na Konferenci o odzbrojení téměř nikdo nesledoval. Projev byl virtuální, protože kvůli sankcím na svou osobu ruský ministr zahraničí nemohl do Švýcarska odcestovat.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov hovoří k delegátům Konference o odzbrojení v Ženevě. Už ho ale nikdo neposlouchá, sál je prázdný.
Kromě Konference o odzbrojení měl Lavrov vystoupit na jednání Rady OSN pro lidská práva.
Podle Lavrova Západ nesmí budovat vojenská zařízení v zemích bývalého Sovětského svazu. Šéf ruské diplomacie, jehož citovaly ruské tiskové agentury RIA a TASS, rovněž uvedl, že Moskva považuje za nepřijatelné, aby některé evropské země ve svých zemích hostily americké jaderné zbraně.
Ukrajina podle Lavrova údajně disponuje sovětskou jadernou technikou, a proto Rusko musí použít „všechny prostředky” k tomu, aby jí zabránilo podobné zbraně vyvinout.
Bělorusko může
Bělorusko oznámilo, že si v referendu odsouhlasilo možnost rozmístění ruských jaderných zbraní na svém území. Vzhledem k tomu, že Bělorusko sousedí se třemi státy NATO (Polsko, Litva, Lotyšsko), mělo by NATO podle Lavrovovy logiky právo vpadnout do Běloruska v rámci prevence nebezpečí.
Na stejném fóru jako Lavrov hovořil i ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, který obvinil Rusko, že na Ukrajině spáchalo válečné zločiny.
„Nic nemůže ospravedlnit ostřelování obytných budov, školek, sirotčinců, nemocnic, autobusů a sanitek, před ostřelováním prchají miliony lidí,” řekl prostřednictvím videa Kuleba.