Článek
„Mojí největší výzvou je v tuto chvíli rychle zajistit operační připravenost vojáků – a to musím udělat všemi prostředky, které jsou na trhu k dispozici,“ řekl v rozhovoru pro Welt am Sontag.
„Samozřejmě se nejprve podíváme do Německa a Evropy, jestli je něco na pultech obchodů. Pokud ne, tak vzhledem k časové tísni budeme muset nakupovat i z USA, pokud to tam bude dostupné,“ řekl Breuer a dodal: „Naším cílem je rok 2029, do té doby musíme být připraveni.“
Podle jeho hodnocení bude Rusko do roku 2029 „schopné rozsáhlého útoku konvenčními zbraněmi i na území NATO“. Cílem ruského prezidenta Vladimira Putina je podle něj „oslabit a zničit NATO jako alianci a zdiskreditovat naši západní formu společnosti“.
Nejvyšší vojenský velitel Německa vidí „jasnou hrozbu ze strany Ruska“, jehož ozbrojené síly s 1,5 miliony vojáků budou příští rok dvakrát větší než před začátkem agrese proti Ukrajině.
„Vidíme, že asi 1500 bojových tanků se buď předělává, nebo se každý rok vyskladňují a opravují – mnohem víc, než je potřeba pro válku proti Ukrajině. A sklady se plní municí,“ řekl Breuer.
Spoléhá na loajalitu USA
Carsten Breuer uvedl, že i po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem i nadále spoléhá na loajalitu Spojených států k NATO a také že udržuje spolupráci s Američany v oblasti zbrojení.
Na otázku, zda má důvěru v USA v případě ruského útoku na pobaltské státy, generál odpověděl: „Ano, absolutní.“ Uvedl, že právě byl v USA a nikde mezi svými kolegy nepoznal, „že by se vzdalovali od NATO“. Naopak se podle něj náčelníci generálních štábů všech států NATO sbližují. „Snaží se sblížit, konzultují a vyměňují si analýzy mnohem více než v předchozích letech,“ dodal Breuer.