Článek
Michalkova se dotkla Manského slova, že přinejmenším 85 procent rozpočtu Moskevského mezinárodního filmového festivalu, kterému Michalkov předsedá, se rozkrade. „Jsem připraven svou pravdu v této věci hájit u soudu,“ vzkázal Manskij z lotyšského exilu.
Manskij je známým odpůrcem války Ruska proti Ukrajině, naopak Michalkov je jejím přívržencem a ve státní televizi agituje za zapojení Rusů do bojů v sousední zemi, připomněla ruská redakce BBC.
O stíhání režiséra Manského na základě udání od Michalkova jako první informovala někdejší televizní moderátorka blízká liberální opozici a kandidátka na prezidentku Xenija Sobčaková. Sám Manskij nevylučuje, že pátraní mohly úřady vyhlásit i z jiného důvodu než kvůli Michalkovovi.
Ruský soud poslal novináře na 22 let do vězení za údajnou spolupráci s českou rozvědkou
Michalkova zastupuje právník Pavel Astachov, který dříve zastával funkci úředního ochránce práv dětí a který má blízko k vládnoucí straně Jednotné Rusko. Agentuře TASS řekl, že trestní oznámení na Manského podal Michalkov spolu s poslancem Nikolajem Burljajevem a ještě s jedním stěžovatelem.
Manskij na konci března přijel do Ruska na festival Artdokfest. Neznámý pachatel jej u moskevského kina Okťabr polil rudou barvou. Režisér pak prohlásil, že festival se napříště v Rusku konat nebude.
Manskij mimo jiné natočil film Gorbačov. Ráj. Ukazuje bývalého sovětského vůdce jako člověka s odhodláním změnit svět k lepšímu. Gorbačov v rozhovorech s Manským žertuje, používá vulgární výrazy, hodnotí politickou situaci v Rusku a vzpomíná na svoji ženu Raisu, která zemřela v roce 1999 na leukemii. Snímek byl loni v říjnu v předpremiéře uveden na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.
Filmy Manského byly uvedeny na mnoha mezinárodních filmových festivalech, mimo jiné v Cannes, Locarnu, San Sebastianu, Rotterdamu, Karlových Varech, Berlíně, Amsterodamu, Moskvě či Oberhausenu. Režisér obdržel více než stovku ocenění včetně dvou cen za nejlepší dokumentární film na festivalu v Karlových Varech. Jeho film Svědkové Putinovi byl nominován na cenu Evropské filmové akademie v kategorii nejlepší dokumentární film. Filmy Manského uvedly přední televizní stanice téměř všech evropských zemí a vysílány byly i v Japonsku, Austrálii, Číně, Kanadě nebo v Jižní Koreji. Od roku 2014 žije Manskij v Lotyšsku.