Hlavní obsah

Ruské extremistické skupiny jsou na postupu

Právo, ČTK, ave
MOSKVA

Vlna brutálních útoků skinheadů a příslušníků dalších extremistických skupin zachvátila v poslední době Rusko. Trestné činy páchané na národnostním a náboženském základě ale orgány činné v trestním řízení většinou kvalifikují jen jako výtržnost. Odborníci varují, že značná část společnosti fašizující projevy toleruje.

Foto: Anežka Ščudlová

V sobotu se návštěvníci Knihovny AV ČR ocitli "s hlavou v oblacích" také díky vystoupení high line lezcům Flowtci

Článek

"V zemi roste sociální napětí. Agresivita, nesnášenlivost a hrubost je celou řadou sociálních skupin považována za normu. Společnost schvaluje používání brutálních způsobů k řešení problémů. To znamená, že podporuje rozšíření represí a vražd jako normy života v zemi," říká psycholog z Moskevské státní univerzity Alexandr Asmolov.

V Petrohradě bylo nedávno zadrženo šest příslušníků extremistické skupiny, která na hřbitově hanobila židovské hroby.

Dva z nich policie podezřívá také z účasti na brutální vraždě devítiletého tádžického děvčátka Churšedy Sultanovové, která byla ubodána a ubita před svým domem baseballovými pálkami.

Podle svědků prý mladíci při činu křičeli: "Rusko pro Rusy!" Alarmující výsledky sociologických průzkumů ukázaly, že 30 procent obyvatel Petrohradu má pro jejich čin pochopení.

Experti: jsou jen špičkou ledovce

Podle Asmolova se situace může vymknout kontrole. "Do popředí se dostávají skupiny podporující nacionalistickou rétoriku a využívající šovinistické motivy. Skinheadi jsou pouze pěnou na povrchu ohromné nacionálně náboženské vlny," řekl listu Novaja gazeta.

Policisté denně odhalují sklady extremistických letáků a časopisů vydávaných fašistickými skupinami. Soudní procesy však nemají na činnost těchto organizací vliv. "Páchají po nich demonstrativní útoky," říká sociolog Alexandr Tarasov. O skinech se v Rusku začalo mluvit počátkem 90. let. Tehdy jich v zemi byla sotva desítka, zatímco dnes jsou fašisticky orientované organizace v 85 ruských městech.

Popularita mezi mladými

Podle Tarasova policie nevěnuje problému dostatečnou pozornost, někdy prý s fašizujícími skupinami dokonce spolupracuje. V roce 2002 bylo v Moskvě zjištěno, že výcvik příslušníků nacistické Lidové nacionální strany prováděli příslušníci zvláštních policejních oddílů (OMON).

Podle Tarasova je nyní v Rusku zhruba 50 tisíc skin headů. Sdružují se převážně ve velkých městech, zejména v Moskvě a jejím okolí, Petrohradě, Nižním Novgorodu, Rostově na Donu, Pskově, Jekatěrinburgu či Krasnodaru. Většinou jsou ve věku od 13 do 19 let. Mají své kluby, internetové stránky i časopisy.

Koordinuje je několik radikálních stran a podporu prý mají i v parlamentu. Podle údajů Moskevského byra pro lidská práva skin headi zabili od roku 1997 přinejmenším 54 osob, na 15 tisíc jich zranili, zorganizovali desítky pogromů, útoků na synagogy a hanobení židovských, arménských a dalších etnických hřbitovů.

Související témata:

Výběr článků

Načítám