Článek
Trest za vlastizradu se v Rusku dosud pohyboval od 12 do 20 let odnětí svobody a předpokládal také pokutu ve výši 500 tisíc rublů (asi 132 tisíc korun). Ruské soudy loni podle nezávislého portálu OVD-Info, který sleduje politicky motivované případy, vydaly 11 rozsudků na základě článku trestního zákona o vlastizradě. Několik případů bylo přitom spojeno s obviněním z činnosti pro ukrajinské tajné služby.
Nově zákon ukládá trestní odpovědnost za napomáhání výkonu rozhodnutí mezinárodních organizací, jejichž činnosti se Rusko neúčastní, nebo nařízení zahraničních státních úřadů ohledně ruských státních činitelů, vojáků či žoldnéřů.
Z formulace mimo jiné vyplývá, že by se za takovou organizaci mohl považovat Mezinárodní trestní soud v Haagu, který 17. března vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, upozornil rozhlas Radio Svoboda. Trest je stanovený až na pět let vězení nebo pokutu až jeden milion rublů (asi 265 tisíc korun).
Rusko už zase potřebuje trest smrti, vyzval poslanec
Jedním z autorů novely zákona je předseda dolní komory parlamentu Vjačeslav Volodin. Ten již počátkem dubna oznámil, že Duma připravuje pozměňovací návrhy, které mají zakázat činnost Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Rusku a také dalších mezinárodních orgánů, jejichž aktivity jsou „namířeny proti Ruské federaci a jejím občanům“.
Experti se obávají, že novela zákona může ohrozit také plnění rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva a dalších mezinárodních organizací, které sledují případy mučení, poprav či únosů. Text však podle BBC News neobsahuje totální zákaz plnění jakýchkoli rozhodnutí mezinárodních soudů.
Portál také upozornil, že mezi návrhy na zpřísnění trestního zákoníku v době válečných aktivit bylo rovněž zavedení trestu smrti za diverzi. Tento návrh poslance za Spravedlivé Rusko Olega Nilova však zatím neprošel.