Článek
Kremelské propagandě je Pavlův vzkaz „Go home, Russians. Until it’s too late.“ (Jděte domů, Rusové. Než bude pozdě.) očividně trnem v oku. Zadala proto médiím úkol napsat články postavené na tom, jak Pavlův tweet o vzkazu okupantům Češi houfně odsuzují.
Vzhledem k tomu, že Twitter je v Rusku oficiálně zakázaný, tamní čtenáři si ani nemůžou předkládané informace ověřit.
Znám ten pocit. Vaše jednotka míří na frontu, chcete jít s nimi, chcete jít příkladem. Jako velitel jsem svým vojákům vždy stál po boku. Dnes už to není moje role. Přijel jsem, abych jim dodal odvahu.
— Petr Pavel (@prezidentpavel) April 29, 2023
Jsme s vámi. Pomstíte své padlé, získáte zpět svou svobodu. Russia, Go Home! pic.twitter.com/SOTur62YC5
Téměř identicky tak na Pavlův vzkaz na webu reagují Komsomolskaja pravda, Rossijskaja gazeta, Izvestija či RIA Novosti, které se snaží vyvolat dojem převládajícího nesouhlasu s Pavlovým počínáním mezi českou veřejností. Za tímto účelem ruští novináři vyselektovali příspěvky od uživatelů, kteří se k Pavlovi staví kriticky, zatímco pozitivní či neutrální komentáře necitují.
Ukrajinská média si všímají Pavlova vzkazu, který napsal na vojenskou techniku
Podle deníku Komsomolskaja pravda twitteroví uživatelé Pavlův krok označují za „show“, která je určená výhradně pro americké a evropské publikum. Rossijskaja gazeta podobně píše, že Pavlův krok je „klaunská show“.
Ve stejném stylu jako dvě zmíněná média informuje ještě server Izvestija. V textu publikovaném v neděli odpoledne stojí, že twitteroví uživatelé „odsoudili českého prezidenta Petra Pavla, který zanechal vzkaz pro Ruskou federaci na ukrajinské vojenské technice“. Svědčí o tom prý komentáře pod Pavlovým příspěvkem.
K nedělnímu večeru má twitterový příspěvek na prezidentově účtu 16 tisíc lajků, přes 1500 retweetů a přes 500 komentářů.
Vlákno obsahuje řadu kritických komentářů, převažující většina uživatelů ale vyjadřuje prezidentovi podporu.
Média v Rusku jsou pod tvrdým dohledem Kremlu a nezávislá žurnalistická práce je v zemi v podstatě vyloučená. Ruským občanům jsou předkládány k uvěření informace, jejichž nepravdivost lze na Západě snadno ověřit, tamní veřejnost však takovou možnost ve velké míře nemá. Obzvlášť křiklavé bylo například, když ruský televizní kanál Rossija 1 odvysílal záběry následků ruského útoku na ukrajinské město Umaň, při němž zemřelo 23 lidí, z toho pět dětí, a doprovodil to komentářem o ukrajinském ostřelování obcí na Donbasu.
Většina nezávislých médií již buď Rusko opustila a působí v zahraničí, nebo zanikla.