Článek
Na dotaz, týkající se Putinovy nabídky na online diskusi s Bidenem, mluvčí Bílého domu uvedla, že dialog s Ruskem probíhá na všech úrovních, „prezident je zítra v Georgii a bude velmi zaneprázdněn“.
Chřestění slovy i pomyslnými zbraněmi však v poslední době probíhá nejen na rusko-americké, ale i rusko-britské frontě.
Rusko povolalo svého velvyslance v USA do Moskvy ke konzultacím
Podle dřívějšího vyjádření ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova jsou rusko-britské vztahy „na bodu mrazu“.
Putin je zabiják. Zaplatí, prohlásil Biden
Svědčí o tom i v úterý zveřejněný dokument, který odráží revizi britské vládní zahraniční, obranné, bezpečnostní a rozvojové politiky po brexitu. Za hlavní regionální hrozbu v ní Londýn označuje právě Rusko. Nejdůležitějším spojencem ostrovního království mají zůstat USA. Čínu Londýn vnímá jako „systematickou výzvu“.
Británie chce kvůli sílícím globálním hrozbám posílit svůj jaderný arzenál o více než 40 procent. Miliardy liber chce investovat do technologické modernizace zastaralých vojenských kapacit. Británie bude rozvíjet vesmírný program, kybernetická odvětví, biologické inženýrství a kvantové technologie.
„Proč Západ neuplatňuje přímou agresi vůči Rusku? Kvůli jednomu prostému důvodu. Protože si Rusko za poslední roky vystavělo systém obrany, který to neumožňuje,“ prohlásila minulý týden ještě před zveřejněním britské zprávy mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.