Článek
Norsko už od vydání zákazu zadrželo necelou desítku Rusů, kteří s drony přelétali nad vojensky citlivými oblastmi. Středeční verdikt je v tomto kontextu první, který norské soudy vynesly, píše AFP.
Norsko, aktuálně klíčový dodavatel plynu do Evropy, posílilo bezpečnostní opatření kolem svých ropných a plynových zařízení. Reagovalo tak na záhadné přelety bezpilotních strojů v blízkosti této infrastruktury a na pravděpodobnou sabotáž na plynovodech Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři.
Soud Rusa uznal vinným z několika přeletů nad norským územím v týdnu od 13. do 20. října. Muž fotografoval a filmoval jen krajinu, přesto tím porušil pravidla. Hájil se, že o zákazu nevěděl.
Maxim I. vede malou cestovní kancelář. Podle AFP odešel z Ruska, aby se vyhnul částečné mobilizaci, kterou vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin v reakci na neúspěchy ruských jednotek na Ukrajině.
Stejně jako jiné západní země Norsko zakázalo přelety nad svým územím ruským osobám a entitám v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Za porušení těchto sankcí hrozí v Norsku až tři roky vězení. Ruská ambasáda v Oslu na konci října obvinila Norsko, že podněcuje „špionážní mánii“. Norsko je členem Severoatlantické aliance, obě země mají 198 kilometrů dlouhou vzájemnou hranici.