Článek
Do Basry, která je po Bagdádu druhým největším iráckým městem a je pod kontrolou spojeneckých britských sil, přiletěl z Kuvajtu letounem MC-130 v doprovodu vojáků speciální jednotky v černých uniformách, kteří na každém kroku střeží jeho bezpečnost.
Rumsfelda doprovází americký generál David McKiernan.
Rumsfeld poděkoval Britům
Rumsfeld do Iráku přiletěl poděkovat koaličním jednotkám za účast v úspěšné válce a bude zde jednat o redukci americké vojenské přítomnosti v oblasti. Na letišti v Basře jej přivítal generálmajor Robin Brimm, jehož britská divize kontroluje oblast Basry.
"Podstatné je, že bylo osvobozeno mnoho inteligentních, energických lidí," prohlásil Rumsfeld. "Dostali se z útlaku vskutku brutálního, zvrhlého režimu," dodal.
Po příjezdu si Rumsfeld dal na letišti s hostiteli šálek kávy a sušenky a poděkoval generálmajorovi Brimmovi za "nevšední vojenské vítězství".
Naposledy v Iráku jednal s Husajnem
Rumsfeld byl naposledy v Bagdádu v prosinci 1983 za války Írán-Irák (1980-1988). Při této návštěvě se tajně setkal se Saddámem Husajnem. Jeho tehdejší pobyt znamenal sblížení mezi Spojenými státy a Irákem, poznamenala agentura AFP.
Ve Fallúdži stříleli Američané do lidí
Mezitím američtí vojáci zastřelili v iráckém městě Fallúdža dva demonstrující Iráčany, sdělila katarská televizní stanice Al-Džazíra. Zpravodajský server ananova.com hovoří o jednom mrtvém. [celá zpráva]