Článek
Letadlo s ministrem obrany USA dosedlo v Bagdádu v pondělí po 22. hodině tamního času. Mise byla do poslední chvíli s ohledem na bezpečnost politika utajována.
Krátce před přistáním jeho stroje v Iráku potvrdily americké úřady, že pohřešují dalšího občana v Iráku. Jeho jméno nebylo zveřejněno.
Jednání o bezpečnosti
Rumsfeld záhy varoval nové irácké vedení před politickými čistkami a protekcí, která do vlády zavleče korupci a připraví ji o důvěru lidí.
Je to poprvé, co některý z amerických představitelů tak otevřeně vyjádřil obavu, že šíité po svém jasném vítězství v lednových parlamentních volbách provedou politické čistky v úřadech.
Dosud se případné obavy týkaly hlavně možného posílení snah vytvořit v Iráku islámský stát po vzoru šíitů v sousedním Íránu.
Stažení Američanů
Rumsfeld dále uvedl, že Spojené státy trvají na původním časovém harmonogramu, který počítá s tím, že irácký parlament do poloviny srpna připraví návrh nové ústavy.
Na podzim má být ústava předložena Iráčanům v referendu a jestliže projde, do konce roku by se měly konat volby. "Americké síly nemohou v Iráku zůstat navždy," řekl ministr novinářům na palubě letadla, kterým letěl z Washingtonu.
Naznačil tak, že zprávy listu The New York Times o stahování sil do dvou let mohou být velmi blézké realitě. [celá zpráva]
Rumsfeld se má dnes setkat s jednotlivými nově zvolenými představiteli irácké moci. Na programu jednání mají být právě bezpečnostní otázky země.