Článek
Rumsfeldovy náznaky nebyly první svého druhu - loni v prosinci se podobně vyjádřil i izraelský premiér Ariel Šaron. "Předpokládáme - musí to být ještě potvrzeno - že (irácké) chemické a biologické zbraně byly přepraveny do Sýrie," citovala německá agentura DPA ze Šaronova vystoupení v izraelské televizi.
Damašek tehdy Šaronova slova označil za směšná a připomněl, že jedinou zemí, která v oblasti odmítá výzvy ke zničení zbraní hromadného ničení a disponuje jimi, je právě Izrael.
Írán nevydal Husajnovi zpět jeho letadla
Írán Rumsfeldem zmíněná letadla odmítl Bagdádu vrátit a přinejmenším zčásti je zařadil do svých vzdušných sil. Tato známá skutečnost se shodou okolností opět vynořila v těchto dnech, a to v souvislosti s havárií íránského letadla Iljušin Il-76, v jehož troskách předminulou středu podle posledních informací zahynulo 275 příslušníků íránských revolučních gard.
Íránci Husajnovi vzali 11 letadel
Rádio Svobodná Evropa upozornilo, že dopravní stroje Il-76 mají kapacitu 140 cestujících a letoun musel být výrazně přetížen - anebo šlo o vylepšený stroj verze Il-76 MD, jeden z těch, které si v Íránu před 12 lety schovali Iráčané. Íránci podle neoficiálních údajů takto získali 11 letadel Il-76, z toho dvě výkonnější verze MD.
Írán se marně snažil modernizovat Mirage F-1E
Agentura Middle East Newsline před rokem napsala, že íránské letectvo se takto rozrostlo i o 24 bojových letounů francouzské výroby Mirage F-1E a že Teherán se prý v tichosti, avšak marně, snažil tyto letouny zdokonalit ve spolupráci s výrobcem dotyčných stíhaček, firmou Dassault.
Poslední sérii 16 kusů Mirage F-1 Dassault v roce 1990 paradoxně vyrobil pro Irák - tato zásilka však kvůli válečným událostem a následným sankcím do Bagdádu nikdy nedorazila.