Článek
Romským lídrům hrozí až dva roky vězení, nebo peněžitý trest.
Blokády se zatím nekonaly
Avizované blokády dálnic a hraničních přechodů se zatím nekonaly. "Neprozradíme místo ani čas těchto protestů, abychom neusnadnili práci policii," uvedl Jozef Červeňák z romského krizového štábu. Romové chtějí v nejbližších dnech jednat s poslanci slovenského parlamentu a členy vlády. Požadují okamžité stažení policie a armády z východního Slovenska, propuštění všech zadržených a zrušení zákonů, které způsobily radikální snížení sociálních dávek.
Romské nepokoje vyvolali lichváři
Podle slovenské policie organizovali romské nepokoje na východním Slovensku lichváři. "Obvinili jsme už čtrnáct lichvářů," uvedl v televizi TA3 viceprezident policejního sboru Jaroslav Spišiak. Policie zjistila, že od těchto lidí si půjčilo peníze přes padesát lidí.
"Lichváři vybrali od lidí 7,3 miliónů korun. Kdyby nebylo lichvářů, tito lidé by neměli finanční problémy," dodal Spišiak. Také prohlásil, že stažení posílených jednotek policie a armády z východního Slovenska by bylo předčasné. "Jednotky jsou zde stále potřebné, protože přetrvává riziko opětovného propuknutí nepokojů," uvedl. Reagoval na výzvu prezidenta Rudolfa Schustera a představitelů Romů, kteří žádali stažení jednotek.
Mečiar vyzývá odboráře
Předseda Lidové strany HZDS Vladimír Mečiar vyzval v pondělí odboráře, aby se postavili do čela protestů proti kritické sociální situaci v zemi. "Živelné projevy nespokojenosti by měly být nahrazeny legitimními a organizovanými protesty," uvedl Mečiar po jednání s prezidentem Konfederace odborových svazů Ivanem Saktorem. Šéf odborů prohlásil, že v tomto období je pro odbory nejdůležitější, aby referendum o předčasných volbách 3. dubna bylo úspěšné. "Protestní aktivity proti vládě, především odpor studentů proti zavedení školného na vysokých školách, budeme podporovat," dodal Saktor.
Podpora ze strany maďarských Romů
Před slovenským velvyslanectvím v Budapešti se v pondělí konala demonstrace na podporu slovenských Romů.
Ve městě Levoča, kde se před dvěma týdny objevil první případ rabování, nastoupilo do práce 60 dlouhodobě nezaměstnaných Romů. "Je dost práce pro všechny, kteří projeví zájem. Aktivační příspěvek ve výši 1500 je jednou z možností, jak si vylepšit sociální situaci," říká primátor Levoče Miroslav Čurilla. Primátor považuje rovněž za důležité, aby Romové opětovně získali pracovní návyky a pocit odpovědnosti. Město má 14 tisíc obyvatel, z nichž je asi 3500 Romů.