Článek
Kvůli toxickým plynům se ani po roce nemůže vrátit kolem 1500 lidí. Další stovky bydlí stále v hotelu, protože láva zničila jejich dům a oni nemají jinou možnost bydlení. Ostatní odešli na pevninu nebo žijí u přátel.
Těžce zasažen byl i cestovní ruch. Puerto Nao, hlavní turistické místo ostrova, je dosud městem duchů. Kvůli vysoké hladině toxických plynů je tam vstup zakázán. Zavřeny jsou hotely či apartmány s celkem asi 4000 lůžek.
„V některých momentech jsou koncentrace oxidu uhličitého velmi vysoké a nebezpečné, musíme oblast dále monitorovat. Zatím nevíme, jak dlouho bude trvat, než se tam lidé budou moci vrátit, může to trvat i měsíce,“ uvedl vulkanolog Rubén López z Národního geologického ústavu (IGN).
Záběry z dronu: Celé čtvrti na La Palmě pod popelem, obyvatele trápí i Peleiny vlasy
Erupce sopky v masivu Cumbre Vieja na La Palmě začala 19. září a skončila 13. prosince, za ukončenou ji ale místní úřady označily až 25. prosince.
Vulkán vychrlil podle vulkanologického ústavu Kanárských ostrovů na 217 milionů metrů krychlových hmoty, tedy tolik, co předchozích šest explozí na ostrově dohromady.
Láva pokryla téměř 12 kilometrů čtverečních povrchu ostrova, zničila či poškodila na 1680 budov, z toho 1345 obytných.
Zničila i dvě desítky škol, kostelů a dalších obecních budov. Zaplavila také 74 kilometrů silnic a na 370 hektarů plantáží, většinou banánovníkových. Celkové škody odhadla regionální vláda Kanárských ostrovů na 982 milionů eur (24,5 miliardy korun).
Erupce sopky na La Palmě také rozšířila území Španělska o 48 hektarů, když láva tekoucí do moře vytvořila u pobřeží dvě sopečné delty. Větší z nich má zhruba stejnou rozlohu jako Vatikán.