Článek
„Nechceme krev zkaženou očkováním,“ řekl otec dítěte v rozhovoru. Rodiče uvedli, že jejich dítě trpí těžkou stenózou plícnice (zúžení plícnice) a že operaci potřebuje „téměř neodkladně“.
Zdravotní služba Nového Zélandu už podala k soudu žádost o opatrovnictví čtyřměsíčního dítěte. Pokud jí soud vyhoví, lékaři by na provedení zákroků s krví dárců nepotřebovali souhlas rodičů.
Novozélandská služba zodpovědná za dárcovství či správu krve (New Zealand Blood Service – NZBS) připomněla, že vakcína se do krve vstřebá krátce po injekci. I kdyby se ale v krvi její stopy náhodou nacházely, žádné riziko pacientům nehrozí. Krev očkovaných a neočkovaných se navíc podle zmíněné služby nijak neodlišuje. Navíc to není kritérium, podle kterého se krev pro operaci volí.
Ústavy před covidem ochrání přeočkování a zásoby testů
Ve středu se rodiče a zástupci nemocnice setkali u soudu. Před soudní místností na podporu rodičů protestovala asi stovka odpůrců očkování.
Právník nemocnice Paul White u soudního líčení tvrdil, že dítě s tímto onemocněním by bylo za běžných okolností operováno už před týdny. Právnička páru Sue Greyová známá pro svůj odmítavý postoj k očkování však argumentovala, že rodiče pro své dítě chtěli lepší péči, než jakou mohl poskytnout stát.
Soudní případ je teprve na začátku. Soud teprve určil datum urgentního slyšení, jež by se mělo konat v úterý.
Podle akademičky z University v Otagu Josephine Johnstonové je neobvyklé, že by podobný případ končil až u soudu. Podle ní je to pro obě strany stresující a obě chtějí jednat v nejlepších zájmech dítěte, ale neshodují se na postupu.
Vakcínami proti koronaviru se po celém světě naočkovaly miliardy lidí. Podle serveru ourworldindata.org dostalo alespoň jednu dávku přes 68 procent světové populace. Vakcíny pomáhají předejít těžkému průběhu nemoci a hospitalizaci.