Článek
Ohromný vodotrysk, který minulý čtvrtek způsobilo zřícení poslední součásti sovětského památníku, se stal nejen nevídanou atrakcí, ale i symbolickou tečkou za mnoholetými spory.
Zatímco mnozí místní obyvatelé vnímali památník postavený v roce 1985 ke 40. výročí sovětského vítězství nad nacistickým Německem jako symbol téměř 50leté okupace, početná ruská menšina, jež tvoří zhruba třetinu obyvatel, jej urputně bránila.
Demoliční práce trvaly několik dnů a pomocí buldozerů postupně padly sochy tří vojáků Rudé armády a socha ženy s názvem Matka-vlast. Zatímco část lidí zhroucení „symbolu okupace“ tleskala, další se bouřili.
Nejhůř je na tom s heroizací nacismu Česko, Polsko a Pobaltí, blouzní Moskva
„Riga se osvobozuje od osvoboditelů,“ napsal ruský portál kommersant.ru. Lotyšský sejm (parlament) letos v květnu jednostranně zrušil platnost mezivládní dohody s Ruskem o ochraně památníků sovětským vojákům.
Prezident Egils Levits prohlásil, že pomník „oslavoval okupační vojska, která přinesla Lotyšsku mnoho utrpení“. „Připomínal nám okupaci a s ní spojené osudy mnoha lidí – deportace a represe. Nepotřebujeme takový pomník,“ řekl.
V hledáčku i novináři
Lotyšské úřady už kvůli válce na Ukrajině zakázaly turistická víza pro ruské občany a navrhují odebírat lotyšské občanství místním Rusům, kteří zastávají proruské pozice a podporují invazi na Ukrajinu. Podle prezidenta by část ruské menšiny, která „není loajální vůči státu“, měla být izolována.
Kvůli pronásledování přitom poslední dobou do Lotyšska prchají zástupci ruské opozice včetně novinářů. Své redakce tam zřídily desítky médií v Rusku označených za „zahraniční agenty“, takže nemohly svobodně pracovat. Lotyšské úřady jim poskytly zázemí, i když připouštějí, že jejich přítomnost může znamenat „bezpečnostní riziko“.
Velké šplouchnutí. Lotyši strhli památník Sovětům
Napětí vypuklo kolem opoziční stanice Dožď, která po zániku v Rusku vysílá z Rigy. Ačkoli televize tvrdě odsuzuje válku a kritizuje Kreml, dotěrné otázky ruských novinářů k osudu sovětského pomníku Lotyšům zjevně vadí a mají je přinejmenším za „neuctivé“.
Reagovali tak na rozhovor Doždě se starostou Rigy Martinšem Stakisem, který musel vysvětlovat, proč se radnice rozhodla pomník zdemolovat a nedat ho do muzea. Známý lotyšský režisér Alvis Hermanis novinářům poradil, aby se odstěhovali „do neutrální země, například do Mongolska“.