Článek
Riceová Turky upozornila na to, že by neměli nabádat k násilnostem vůči Židům. "Izrael si zaslouží žít v míru na Blízkém východě a židovský národ si zaslouží úctu svých sousedů," prohlásila. Podtrhla, že je třeba využít současné situace pro nastolení míru mezi Izraelci a Palestinci.
Riceová pak odletěla do Jeruzaléma. Po příletu do Izraele prohlásila, že nyní na Blízkém východě probíhají zásadní změny, ale pokud má pokračovat izraelsko-palestinský mírový proces, bude třeba dosáhnout pokroku z obou stran.
Izraelce i Palestince vyzvala, aby se vrátili k takzvané cestovní mapě, mírovému plánu pro Blízký východ, podle něhož by měl vzniknout samostatný palestinský stát.
"Vyzveme naše partnery a přátele v Izraeli, aby jejich země pokračovala v přijímání těžkých rozhodnutí, která musí být přijata v zájmu míru a ... vzniku demokratického palestinského státu," řekla Riceová před setkáním s izraelským ministrem zahraničí Syvanem Šalomem. V pondělí Riceovou čekají schůzky s palestinskými představiteli.
O vězních se mluvit nebude
Všichni světoví diplomaté s napětí očekávájí úterý, kdy se sejde palestinský prezident Mahmúd Abbás s izraelským premiérem Arielem Šaronem. Izraelští a palestinští vyjednávači se dohodli, že na schůzce nebude řeč o propouštění palestinských vězňů. Kdyby tomu bylo naopak, oba politici by se zřejmě nedostali v jednáních dál.
O vězních začne hned po summitu diskutovat izraelsko-palestinská komise, na jejímž zřízení se o tomto víkendu obě strany domluvily. Úterní setkání je považováno za klíčové. Někteří pozorovatelé dokonce mluví o tom, že by mohlo znamenat konec sporů mezi Izraelci a Palestinci.