Článek
Rezoluce se zaměřila především na konflikt mezi severem a jihem, ale vyzvala také k okamžitému ukončení násilností v Dárfúru na západě země, které se vyhrotily letos. V textu rezoluce se uvádí, že v Radě bezpečnosti "vyvolávají hluboké obavy bezpečnostní podmínky v Dárfúru, tamní katastrofická humanitární situace, trvající porušování lidských práv a opakované porušování příměří".
Mírová dohoda do konce roku
Islámská vláda Súdánu a povstalecká Súdánská lidová osvobozenecká armáda (SPLA) ve společném prohlášení za přítomnosti vyslanců Rady bezpečnosti slíbily, že požadovanou dohodu o míru uzavřou nejpozději do 31. prosince.
Dohoda by měla ukončit občanskou válku, v níž SPLA 21 let bojuje za větší regionální autonomii a náboženskou svobodu v převážně křesťanské a animistické jižní části Súdánu. Ta si vyžádala 2 milióny obětí.
Rezoluce bez sankcí
"Rada bezpečnosti chtěla jednomyslné přijetí rezoluce, proto jsme zvolili jazyk konsensu," komentoval dokument ve čtvrtek zástupce Francie v rady Jean-Marc de La Sabliére. Text nepřipouští možnost zavedení sankcí vůči Súdánu v případě nesplnění podmínek, jak původně žádaly nevládní organizace.
V předchozích rezolucích RB, které se ovšem týkaly jen Dárfúru, hrozila vládě v Chartúmu zavedením zbrojního embarga, pokud provládní milice operující v Dárfúru neukončí páchání násilností na civilistech.
V oblasti Dárfúru bylo za téměř dva roky vyhnáno z domovů přes 1,5 miliónu lidí. Jen za posledních sedm měsíců zde na podvýživu a nemoci zemřelo nejméně 70 000 osob. V Dárfúru proti sobě stojí černošští rolníci a arabští nomádi, jimž pomáhají vládou podporované milice Džandžauí.