Článek
Mandát úřadujícího prezidenta v délce půldruhého měsíce umožňuje gruzínská ústava. Vůdce opozičního Národního hnutí Michail Saakašvili prohlásil, že prezidentské pravomoci Burdžanadzeové budou omezené a nebudou zahrnovat personální otázky. Zatím nejasný zůstává termín, kdy se v Gruzii uskuteční prezidentské a parlamentní volby, které opozice požadovala spolu s Ševardnadzeho odchodem.
Ševardnadze rezignoval po schůzce s opozičními předáky v jeho rezidenci v tbiliské čtvrti Krcanisi. Opoziční představitelé Michail Saakašvili a Zurab Žvanija se dostavili do rezidence v doprovodu ruského ministra zahraničí Igora Ivanova. Ten po několika minutách setkání s prezidentem schůzku opustil, aby přítomní mohli jednat bez prostředníka.
Opozice žádá nové hlasování, protože prý parlamentní volby 2. listopadu, v nichž podle oficiálních výsledků zvítězil vládní blok, byly zmanipulovány. "Můžeme jednat o všech věcech, tedy i o předčasných prezidentských volbách nebo o opakování parlamentních voleb. Opozice ale musí nejprve opustit vládní budovy," řekl před schůzkou Ševardnadze, kterému mělo funkční období skončit na jaře 2005.
Tbilisi slaví
Mohutné oslavy propukly v neděli večer na hlavní tbiliské Rustaveliho třídě před sídlem parlamentu, když zde opoziční předáci oznámili rezignaci prezidenta Eduarda Ševardnadzeho. "Odstranili jsme ho, odstranili jsme ho!", "Odešel, odešel!" skandovaly desítky tisíc demonstrantů, nad jejichž hlavami vlály gruzínské i opoziční vlajky.
Jeden z hlavních vůdců opozice a šéf Národního hnutí Michail Saakašvili, který v pátek řekl, že vede "nekrvavou revoluci", v neděli za jásotu davu oznámil, že slíbenou revoluci se podařilo uskutečnit. "Byla to revoluce sametová, revoluce růží," prohlásil Saakašvili, po jehož boku stála další z představitelů opozice, předsedkyně parlamentu a nyní úřadující prezidentka Nino Burdžanadzeová.
Obsazení parlamentu
K politické krizi došlo v sobotu krátce po zahájení ustavující schůze nového gruzínského parlamentu, kdy vtrhli do budovy příznivci opozice, kteří od rána v Tbilisi demonstrovali proti vládě prezidenta Eduarda Ševarnadzeho. Schůze byla přerušena ve chvíli, kdy Ševarnadze pronášel zahajovací projev.
Ševardnadze vyhlásil v zemi výjimečný stav. Jeho úřad současně označil nejnovější události v Tbilisi za státní převrat. Gruzínská opozice chce během půldruhého měsíce připravit předčasné prezidentské volby. Vyplývá to z prohlášení jednoho z opozičních předáků a bývalého předsedy parlamentu Zuraba Žvaniji.
Jedna z vůdkyň opozice a předsedkyně gruzínského parlamentu Nino Burdžanadzeová v sobotu oznámila, že se dočasně ujímá prezidentských pravomocí. "Jako předsedkyně parlamentu přebírám v souladu s ústavou funkce prezidenta do té doby, dokud se nevyjasní, zda je (Ševardnadze) schopen (ve svém úřadu) pokračovat," citují světové agentury prohlášení Burdžanadzeové před novináři.
Šéfka parlamentu a předsedkyně Demokratického bloku má podle všeho podporu dalšího z opozičních předáků, vůdce Národního hnutí Michaila Saakašviliho, který podle agentury AFP prohlásil Burdžanadzeovou prezidentkou.