Článek
Krajně pravicová formace tak dostala u špiček ÖVP přednost před sociální demokracií (SPÖ). Na tiskové konferenci to oznámil předseda lidovců Wolfgang Schüssel, který téměř s jistotou zůstane ve funkci spolkového kancléře.
Předseda FPÖ Herbert Haupt reagoval na rozhodnutí lidovců vstřícně a prohlásil, že chce vést s ÖVP rychlá a intenzivní jednání. Sociální demokraté projevili naopak ústy šéfa parlamentního klubu Josefa Capa zklamání, že lidovci propásli šanci k reformní vládě a voliče jenom zbytečně napínali, aby po třech měsících zvolili staronovou variantu.
Naprostá nebo těsná většina?
Proti zahájení podrobných koaličních jednání s FPÖ hlasovali hejtman spolkové země Dolní Rakousy Erwin Pröll a jeho kolega z Horních Rakous Josef Pühringer. Předseda Rakouské hospodářské komory (WKÖ) Christoph Leitl a tyrolský hejtman Herwig Van Staa se zdrželi hlasování.
Nedůvěra v akceschopnost koalice se sociálními demokraty byla větší než důvěra v tuto možnost, řekl Leitl po skončení pětihodinového zasedání. Podobně jako Pröll, Pühringer nebo Van Staa neúspěšně prosazoval "velkou" koalici s SPÖ.
Po jednání zazněly různé informace o přesném průběhu zasedání. Zatímco Schüssel hovořil před novináři o "naprosté většině" hlasů pro spojenectví s FPÖ, salcburský hejtman Franz Schausberger označil výsledné rozhodnutí za dosti těsné.
"Počítám s tím, že během několika dnů dojdeme úspěšně k sestavení vlády," prohlásil Schüssel. Jedním z klíčových programových bodů příštího kabinetu bude "jasné ano" rozšíření Evropské unie, zdůraznil. Neúspěch rozhovorů s SPÖ tkvěl podle kancléře v množství neuzavřených detailních otázek.