Článek
„Neměli jsme jinou volbu, protože zejména v nemocnicích jede personál už na doraz,“ odůvodnil rozhodnutí vlády ministr zdravotnictví Johannes Rauch televizi ORF s tím, že návrat k respirátorům ve vnitřních prostorech je tím „nejjemnějším“ možným zpřísněním.
„Po dvou letech pandemie je prostě stupeň vyčerpání lidí natolik vysoký, že jsme museli reagovat,“ dodal ministr v narážce na „extrémně vysoký“ počet nákaz koronavirem mezi pracovníky zdravotnických zařízení a pečovatelských služeb.
Karanténa se teď zkrátila
Povinnost nosit respirátory třídy FFP2 ve vnitřních prostorech se týká pracovišť, obchodů a veřejné dopravy.
Výjimka platí jen pro soukromé domácnosti, návštěvníky restaurací při konzumaci jídla a nápojů nebo účastníky hromadných akcí s menším počtem osob než sto, což se týká zpravidla kin a divadel. Zpřísnění mají platit nejméně do Velikonoc.
Museli jsme reagovat
Rakouská vláda současně rozhodla o zkrácení povinné karantény pro lidi s covidem. Ti mohou opustit karanténu už po pěti dnech i bez negativního testu, avšak s podmínkou, že posledních 48 hodin nevykazují žádné příznaky nemoci.
Dalších pět dnů ale musí nosit respirátor v situacích, kdy přicházejí do styku s dalšími lidmi.
Přibývají desítky tisíc případů denně
V devítimilionovém Rakousku se denní přírůstky počtu nově nakažených pohybují mezi 30 a 60 tisíci.
Ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví ohlásilo 41 607 nových případů a 49 úmrtí s covidem za uplynulých 24 hodin. Sedmidenní incidence na 100 tisíc obyvatel dosahuje 3242.
V rakouských nemocnicích leží nyní s koronavirem 3235 pacientů, přičemž 233 lidí vyžaduje intenzivní péči. V alpské republice současně klesá počet vykázaných očkování proti koronaviru.
Ve středu zdravotníci podali jen 3642 injekcí. Dokončené očkování má nyní 69,2 procenta rakouské populace.
Covid má už 6,1 milionu obětí |
Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě překročil 6,1 milionu. |
Posledních 100 tisíc mrtvých přibylo za 16 dní. Předtím to bylo za 13 dní a ještě předtím za 11 dní. |
Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují v absolutních číslech USA, kde podle údajů JHU zemřelo přes 973 tisíc lidí. Následují Brazílie (658 tisíc), třetí je Indie (517 tisíc). |
ČR je na devátém místě podle celkového počtu potvrzených obětí koronaviru přepočtených na milion obyvatel (3675). Nejhůř je na tom Peru (6353), následují Bulharsko (5271) a Bosna a Hercegovina (4806). |