Hlavní obsah

Raketa Falcon 9 vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

3:00
3:00

Poslechněte si tento článek

Kennedyho vesmírné středisko (USA)
Aktualizováno

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. Touto misí se firma SpaceX zapsala do historie kosmonautiky – jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což dosud nikdo jiný neučinil.

Raketa od SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronautyVideo: Reuters

Článek

Mise na polární oběžné dráze znamená, že loď s posádkou bude během oběhů kolem Země přelétat nad jižním a severním pólem. Dosavadní pilotované mise létaly od západu na východ, čímž využívaly zemské rotace a udržovaly tak nižší sklon vůči rovníku.

Šéfredaktor internetového časopisu Kosmonautix Dušan Majer k tomu uvedl, že Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) má sklon k rovníku zhruba 53 stupňů a že rekord držel někdejší Sovětský svaz s letem ve sklonu asi 65 stupňů. Polární oběžná dráha má oproti rovníku sklon 90 stupňů.

Wang a tři jeho spolupracovníci odstartovali na palubě pilotované kosmické lodi Crew Dragon Resilience společnosti SpaceX v pondělí ve 21:47 místního času (v úterý ve 03:47 SEČ) z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

Jejich mise kolem zemských pólů by měla trvat tři až pět dní, během nichž provedou 22 výzkumných experimentů zaměřených převážně na vliv kosmického letu a nízké gravitace na lidské tělo.

Foto: Profimedia.cz

Start rakety Falcon 9 v Kennedyho vesmírném středisku NASA na Floridě, 1. dubna 2025

Wang již polární oblasti osobně navštívil, ale chtěl si je prohlédnout i z vesmíru. Cílem cesty je také „posunout hranice a sdílet znalosti“, řekl podnikatel před startem.

Spolu s Wangem je na palubě také britsko-norská filmařka Jannicke Mikkelsenová, německá výzkumnice v oblasti robotiky Rabea Roggeová a australský průvodce po polárních oblastech Eric Philips.

Na palubě kousek škuneru, po kterém se mise jmenuje

„Jedním z drobných nákladů, které má posádka s sebou, je kousek škuneru Fram, který byl na přelomu 19. a 20. století využíván k mnoha polárním výpravám do Arktidy a Antarktidy,“ doplnil na síti X specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.

A podle dané historické námořní lodi, jak uvádí i portál Space.com, se aktuální pilotovaná kosmická mise jmenuje.

Jedná se o šestý let pro soukromé astronauty organizovaný společností SpaceX miliardáře Elona Muska, jak připomněla agentura Reuters.

Výběr článků

Načítám