Článek
Začátkem září rada okresu Smolninskoje patřícího k Petrohradu podala formální návrh ruské státní Dumě, aby obvinila Vladimira Putina z vlastizrady kvůli rozpoutání invaze na Ukrajinu.
Podle jednoho ze zastupitelů Dmitrije Paljugy pro návrh hlasovala většina přítomných radních. Zastupitel na Twitteru zveřejnil kopii návrhu, který Dumě doporučoval Putina kvůli vlastizradě odstranit z funkce ruského prezidenta.
Radní zdůvodňovali výzvy k sesazení Putina ohrožením národní bezpečnosti Ruské federace, stejně tak ekonomickými škodami kvůli probíhající válce na Ukrajině.
Výzvy směřovaly i na ty loajální k režimu
Před úterním slyšením soudu Pajluga sdělil Reuters, že iniciativa okresní rady nesměřovala jen na liberální Rusy, ale také na „lidi loajální k autoritám, kteří začínají kvůli nedostatku úspěchů ruské armády pochybovat“.
Obviňte Putina z vlastizrady, vyzvali ruský parlament petrohradští zastupitelé
Jen týden od podání návrhu radou okrsku Smolninskoje padly první rozsudky soudu. Podle Nikity Jurefeva, jednoho z radních, soudce v úterý zneplatnil část minulých radních zasedání. Kvůli tomu může petrohradský gubernátor radu rozpustit.
Zmíněnému Paljugovi navíc soud uložil pokutu 47 tisíc rublů (v přepočtu zhruba 19 tisíc korun) za „diskreditaci“ autorit, a to v souvislosti s návrhy sesadit Putina z funkce.
Zástupci soudu na žádosti Reuters o vyjádření nereagovali. V následujících dvou dnech se očekává, že před soudem stanou další čtyři členové rady okrsku Smolninskoje.
„To, co se v posledních dnech děje, dobře zapadá do toho, na co jsme poukazovali,“ zmínil odsouzený Paljuga nedávnou úspěšnou ofenzívu ukrajinské armády, při níž získala nazpět část území. „Mnozí lidé, kteří měli Putina rádi, se začínají cítit zrazení. Myslím, že čím bude ukrajinská armáda úspěšnější, tím více přibude takových lidí,“ dodal.
Ukrajinská armáda osvobodila celou Charkovskou oblast
Disidentům z řad komunálních politiků hrozí vysoké tresty za „diskreditaci ozbrojených sil“ či údajné šíření dezinformací. Ačkoli to pro Putina nepředstavuje žádné významné riziko, podle Reuters to poukazuje na nespokojenost ruských volených zástupců s válkou na Ukrajině.
Dalších 65 zastupitelů z různých obcí po celém Rusku podepsalo petici vyzývající Putina k rezignaci.
Daleko větší riziko hrozí režimu kvůli přehnanému potírání disidentů, nikoli petici samotné, míní ruská politická analytička Tatiana Stanovaja.
„Reakce, či přehnaná reakce může ruskému režimu způsobit více politických škod než tato petice,“ řekla Stanovaja agentuře Reuters. „Ale pochybuji, že všichni podepsaní se dostanou pod politický tlak,“ dodala.
Velmi tenká čára, za kterou je mnohaleté vězení
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uznal, že kritické postoje vůči režimu mohou být tolerované, ale jen v zákonné míře. „Dokud jsou v mezích práva, je toto pluralismus, ale čára je velmi, velmi tenká, každý musí být velmi opatrný,“ varoval mluvčí ruského prezidenta.
V minulosti se v nelibost soudů kvůli kritice kroků ruské armády na Ukrajině dostaly tisíce Rusů. Po začátku konfliktu Rusko zpřísnilo tresty a za „šíření dezinformací“, tedy kritiku armády, hrozí mnohaleté vězení.
Moskevský opoziční radní Alexej Gorinov si od července odpykává sedmiletý trest právě za to. Kritizoval konání dětského tanečního festivalu a soutěže v kreslení v době, kdy „na Ukrajině umírají děti“. Také vyzýval k zastavení války a stažení ruských vojsk z území Ukrajiny.