Hlavní obsah

Vidíme pozitivní dynamiku v našich vztazích, říká Putinův muž po jednáních v USA

Ve vztazích USA a Ruska panuje po nástupu prezidenta Donalda Trumpa pozitivní dynamika a obě země pracují na obnovování kontaktů. Po jednáních s americkými představiteli ve Washingtonu to řekl ruský zmocněnec Kirill Dmitrijev, první ruský politik, který navštívil USA od začátku války na Ukrajině. Jednání zprostředkovaná Trumpem přinesla podle něho vyhlídku na mír s Ukrajinou, Moskva ale považuje za důležité zohlednění svých bezpečnostních požadavků.

Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Kirill Dmitrijev na archivním snímku

Článek

„Bezpochyby zaznamenáváme pozitivní dynamiku v našich vztazích,“ citovaly po jednáních Dmitrijeva tiskové agentury. Za vlády Trumpa je podle něho výrazně větší ochota „řešit otázky“ než za jeho předchůdce Joea Bidena. Otevírá se i výhled na dojednání míru mezi Ruskem a Ukrajinou, k čemuž velmi pomohla jednání delegací Ruska a USA v Saúdské Arábii, řekl Dmitrijev.

„Myslím, že potřebujeme dlouhodobé řešení, protože také uvažujeme o globální bezpečnosti, jak zajistit, aby byly vzaty v úvahu ruské bezpečnostní obavy,“ řekl Putinův muž.

Do Washingtonu dorazil poté, co Trump vyjádřil svou frustraci z tempa jednání o příměří, když v neděli prohlásil, že je „naštvaný“ na Putina, a připustil možnost uvalení sankcí na ty, kteří nakupují ruskou ropu.

Ve Washingtonu jednal Dmitrijev mimo jiné s americkým zmocněncem pro Blízký východ Stevem Witkoffem, který nedávno navštívil Moskvu a dvakrát jednal s Putinem, informuje stanice CNN.

Dmitrijev má blízko k lidem v Trumpově okolí

Bývalý investiční bankéř Dmitrijev má úzké vztahy s některými klíčovými členy Trumpova týmu. Je nejvyšším ruským představitelem, který přicestoval do USA kvůli státním záležitostem od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022.

Dmitrijev je také blízkým poradcem Vladimira Putina. V únoru odcestoval spolu s nejvyššími ruskými představiteli do Rijádu v Saúdské Arábii, kde se zúčastnil jednání o ukončení konfliktu. Spolupracoval také s Witkoffem na propuštění amerického učitele Marca Fogela z Ruska, což Trumpova administrativa přivítala jako gesto dobré vůle.

Dmitrijev by mohl podle agentury Reuters sehrát klíčovou při nápravě vztahů mezi Moskvou a Washingtonem, které byly až do Trumpovy lednové inaugurace nejhoršími od dob studené války. Po jednáních s Američany médiím řekl, že se s nimi bavil například o spolupráci při těžbě cenných nerostů, společných projektech v Arktidě a že Moskva projevila zájem o lety k Marsu, které hodlá organizovat miliardář a Trumpův poradce Elon Musk.

Výběr článků

Načítám