Článek
„Je známo, že USA tyto raketové systémy nejen vyrábějí, ale už je přivezly do Evropy na cvičení v Dánsku. A nedávno bylo oznámeno, že jsou také na Filipínách. Není přitom jasné, zda (Američané) odtamtud rakety zase odvezli,“ řekl po zasedání ruské bezpečnostní rady Putin, jehož slova citovaly agentury Reuters a TASS.
Prezident dodal, že Rusko na to „v každém případě“ zareaguje. „Musíme se rozhodnout, co budeme v tomto směru dělat dál. Zdá se, že musíme zahájit výrobu těchto úderných systémů a pak podle reálné situace učinit rozhodnutí, kde je nasadit, jestliže to bude nutné k zajištění naší bezpečnosti,“ prohlásil dále Putin.
Here's Putin saying Russia should resume production of short and intermediate-range missiles, which had been banned under the now-defunct INF Treaty. (The US had accused Russia of violating the treaty, by building and deploying a non-compliant missile system). pic.twitter.com/6yH8xVtPnU
— Mike Eckel (@Mike_Eckel) June 28, 2024
Agentura Reuters připomněla, že Spojené státy v roce 2019 odstoupily od přelomové Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), kterou v roce 1987 v Bílém domě podepsali sovětský vůdce Michail Gorbačov a prezident Spojených států Ronald Reagan. USA tvrdily, že Rusko dohodu porušuje.
To ale Moskva popřela. Rusko nicméně poté uvalilo moratorium na vlastní vývoj raket, které byly dříve smlouvou INF zakázány.
Smlouva signatářům zakazovala výrobu, zkoušky a rozmisťování pozemních raket a střel s plochou dráhou letu s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Omezení se týkalo také odpalovacích zařízení.