Článek
„Nebyla to žádná náhoda, že Prigožin a jeho lidé zemřeli zrovna den poté, co byl vyhozen generál Sergej Surovikin,“ řekla německému deníku Bild Romanovová, ochránkyně lidských práv, která se už dlouhá léta ve své vlasti věnuje lidem odsouzeným v trestních kauzách.
Kreml podle ní vedl vyšetřování proti Surovikinovi a dalším generálům, kteří se možná podíleli na puči. Během nich prý ještě nechtěli Prigožina zabít, aby výsledky šetření neohrozili.
Expertin erklärt - Darum ließ Putin Prigoschin so lange leben https://t.co/TC3Tlj5FI3
— BILD (@BILD) August 26, 2023
„Příliš brzká smrt šéfa Wagnerovy skupiny by odradila (vyslýchané) lidi vypovídat, a odhalit tak další vazby uvnitř armády. Vyhození Surovikina ale znamenalo, že vyšetřování skončilo. A to byl pro Prigožina rozsudek smrti. Už jej nepotřebovali,“ řekla dále Romanovová.
Putin se s Prigožinem znali od 90. let minulého století, kdy byl dnešní ruský prezident místostarostou Petrohradu. „Prigožin o něm hodně věděl. Je pravděpodobné, že měl na něj nějaké kompromitující materiály,“ uvedla Romanovová.
To bylo podle ní i důvodem, proč si Prigožin myslel, že má jakousi pojistku proti smrti. Ruské tajné službě se ale zřejmě podařilo tyto materiály najít, dodala.
Kromě toho Prigožin doufal, že může být Kremlu ještě užitečný svými aktivitami v Africe, domnívá se Romanovová s tím, že Prigožinova smrt nyní stabilizovala Putinovu pozici.
Generál Surovikin podle amerických médií o vzpouře Prigožinových žoldáků dopředu věděl nebo mohl být i součástí této organizace. Na veřejnosti se naposledy objevil 24. června v den puče.