Článek
Rodilý Ukrajinec Kozak předpokládal, že díky narychlo sjednané mírové dohodě s Ukrajinou by Rusko nemuselo pro splnění svých cílů pokračovat ve vojenské invazi. Agentuře Reuters to potvrdily zdroje blízké ruským politickým špičkám.
Jádrem dohody byla záruka, že Ukrajina nikdy nevstoupí do Severoatlantické aliance (NATO). Právě strach z rozšiřování západního vojenského uskupení Putin využil jako záminku k napadení Ukrajiny. Ruský vůdce považoval další rozšíření NATO na východ – tedy brzké přijetí Ukrajiny do Aliance – dokonce za „existenční hrozbu“ pro svou zemi.
Ukrajinská armáda osvobodila celou Charkovskou oblast
Ihned po začátku ruské vojenské invaze 24. února Rusko a Ukrajina urychlily snahy o dosažení mírové dohody, informuje Reuters s odvoláním na dva zdroje. Kozak přitom předpokládal, že by Putin mohl mírovou smlouvu podepsat, neboť splňovala hlavní podmínky kladené Ruskou federací.
Jenže i když Putin dříve jednání s Kyjevem podpořil, Kozakův návrh odmítl. Podle něj vyjednané záruky nešly dost daleko a cíle Ruska se navíc po začátku války změnily. Nyní už chtělo anektovat další ukrajinská území, což by mírová smlouva s Ukrajinou vylučovala.
Třetí zdroj Reuters nicméně rozporuje časovou souslednost. Putin měl podle něj odmítnout mírovou smlouvu s Ukrajinou ještě předtím, než nařídil vojenský útok.
Rusko připouští neúspěch
Zjištění agentury Reuters popřel mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. „To je úplně mimo realitu. Nic takového se nikdy nestalo. Jsou to zcela nesprávné informace,“ podotkl.
Ani poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak informace Reuters přímo nepotvrdil. Přesto podle něj Rusko vyjednávání s Ukrajinou krátce před vpádem na její území zneužilo jako „kouřovou clonu“ pro invazi. „Dnes jasně chápeme, že ruská strana nikdy neměla zájem na mírovém urovnání,“ dodal Podojlak.