Článek
„Německý kancléř vyjádřil své znepokojení nad situací a hovořil o naléhavé potřebě deeskalace,” uvedl mluvčí německé vlády v prohlášení po prvním telefonátu mezi oběma státníky od nástupu Scholze do úřadu. Podle agentury DPA jednali rovněž o možnostech mírového řešení konfliktu na východě Ukrajiny a plnění minských dohod, které uzavřely Kyjev, Moskva, Paříž a Berlín v roce 2015. Scholz zdůraznil, že je třeba pokročit v jednáních v normandském formátu, poznamenala DPA.
S EU se o Ukrajině vůbec nebudeme bavit, vzkázali Rusové
Normandský formát jsou jednání, ve kterých Francie s Německem zprostředkovávají rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem s cílem ukončit konflikt na východě Ukrajiny. Nyní se mírová vyjednávání nacházejí na mrtvém bodě.
Ruský prezident v telefonátu podle agentury TASS prohlásil, že Kyjev se vyhýbá plnění minských dohod. "Vladimir Putin (...) konstatoval, že Kyjev se stále tvrdošíjně vyhýbá plnění svých závazků vyplývajících z minských dohod z roku 2015, což ve skutečnosti brání možnému uspořádání nového summitu v normandském formátu," uvedl Kreml v prohlášení po hovoru státníků.
Britové přiznali, že by na pomoc Ukrajině proti Rusku nepřišli
Macronovi Putin řekl, že novým jednáním normandského formátu budou muset předcházet konkrétní kroky ze strany Kyjeva k implementování stávajících mírových dohod. Ukrajina naopak tvrdí, že je to Rusko, kdo se odmítá angažovat, poznamenala agentura Reuters.
Putin podle Kremlu se Scholzem i Macronem probíral také ruské návrhy ohledně závazných bezpečnostních záruk, které Moskva žádá od Severoatlantické aliance a Spojených států. Rusko požaduje mimo jiné závazek nerozšiřování NATO směrem na východ, a aby aliance upustila od vojenských aktivit na Ukrajině, ve východní Evropě, na Kavkaze a ve Střední Asii.