Článek
"Jako poslední nám v úterý zemřelo dítě, čímž počet obětí stoupl na dvanáct," uvedl stručně k šíření choroby ředitel dětského centra v metropoli Le Thnah Liem.
Úřady počet úmrtí v zemi potvrdily. Podle nich celkem nemoci podlehlo jedenáct dětí ve věku devíti měsíců do 12 let a jedna dospělá žena.
WHO: horší než SARS
Na jihu Vietnamu vybili hygienici v uplynulém týdnu 1,2 miliónu kuřat. Vláda údajně v boji s nemocí již utratila 2,6 miliónu dolarů (asi 78 mil. Kč).
"Jestliže virus typu H5N1 se spojí s běžným lidským chřipkovým virem a pokud se stane přenosný, má potenciál napáchat rozsáhlé škody," upozornil svět mluvčí pobočky WHO v Manile Peter Cordingley. "Může být mnohem nebezpečnější než smrtící zápal plic (SARS)," dodal.
Ptačí chřipka
Virové onemocnění se řadí mezi zvířecí typy chřipky - "klasická" ptačí chřipka je typu H7N7.
Může se z poměrně neškodného onemocnění změnit na vysoce nakažlivou variantu se smrtelnými důsledky.
Viry se přenášejí vzduchem, kontaminovaným krmivem (jídlem), vodou či oblečením.
Nové virové kmeny tzv. "běžné" chřipky způsobily pandemie naposledy v letech 1956-57 a 1967-68, zemřelo na ně 4,5 miliónu lidí. Tzv. španělská chřipka z roku 1918 zabila nejméně 20 miliónů osob.
Zdroj: ČTK/Novinky
Ptačí chřipka zasáhla další asijské země - v Jižní Koreji zaznamenali její výskyt již v prosinci, Japonsko jej ohlásilo v pondělí.