Článek
FAO oznámila, že virus byl nalezen u tří kusů domácí drůbeže z farem v Kábulu a dvou z východoafghánské provincie Nangarhár. "Je vysoké riziko, že nalezený virus je H5N1, avšak zatím zůstávají i jiné možnosti," píše se v prohlášení FAO. Výsledky dalších testů, které mají potvrdit či vyvrátit podkmen N1, by mohly být známy ještě v pondělí.
První případ smrtícího viru H5N1 ptačí chřipky u drůbeže zaznamenali v pondělí v Barmě. Ptačí chřipka sužuje kromě Asie rovněž Afriku a Evropu. Výskyt hlásí také všichni sousedé České republiky.
Podezřelá kachní farma
Německé úřady sdělily, že se potvrdila předběžná vyšetření na chřipkový virus u sedmi uhynulých zvířat na kachní farmě v severobavorském okrese Lichtenfels. Dodatečné testy v Institutu Friedricha Löfflera mají prokázat, o jaký virový kmen šlo. Všechny kachny chované na této farmě byli preventivně zlikvidovány.
V Evropské unii byl zatím hlášen pouze jediný případ výskytu ptačí chřipky u drůbeže z domácích chovů, a to z Francie. Všechny ostatní případy se zatím týkaly volně žijících ptáků nebo jiných zvířat.
Ptačí chřipku mohou vyvolat různé viry (H5N1, H5N2, H7N7 atd.), které se liší v nebezpečnosti. Virus H5N1 může být nebezpečný i pro člověka. Na Blízkém východě a v jihovýchodní Asii už připravil od roku 2003 o život nejméně 97 lidí.