Hlavní obsah

První ohlasy z Paříže: Scholz považuje za nevhodné jednat o vyslání vojáků na Ukrajinu

2:52
2:52

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Německý kancléř Olaf Scholz nyní považuje za nevhodné jednat o vyslání německých vojáků na Ukrajinu. Vyjádřil se tak po pondělní schůzce nejvyšších představitelů Evropské unie v Paříži. Při debatách o budoucnosti Ukrajiny ale zdůraznil, že napadenou zemi je nutné dál podporovat. Polský premiér Donald Tusk uvedl, že se účastníci shodli, že Evropa musí zvýšit své vojenské schopnosti i výdaje na obranu.

Foto: Profimedia.cz

Německý kancléř Olaf Scholz opouští Elysejský palác, 17. února 2025

Článek

Na otázku, zda by německé jednotky mohly být nasazeny na Ukrajině, Scholz odpověděl záporně.

„Je zcela předčasné a nevhodné vést tuto diskuzi nyní,“ řekl novinářům Scholz. „Tyto debaty mě docela iritují, abych byl upřímný,“ poznamenal podle listu Le Monde.

Na pondělním setkání se také vyslovil pro uvolnění dluhových pravidel tak, aby bylo možné zvyšovat vojenské výdaje.

Kreml: Ukrajině nelze věřit, musí mít omezenou suverenitu

Válka na Ukrajině

Cílem summitu vybraných evropských zemí, který svolal francouzský prezident Emmanuel Macron, je společné stanovisko k budoucnosti Ukrajiny a ukončení válečného konfliktu.

Lídři se shodli, že Evropa musí zvýšit své vojenské schopnosti i výdaje na obranu, uvedl v pondělí večer podle agentury Reuters polský premiér Donald Tusk.

Připustil, že transatlantické vztahy se ocitly v nové fázi, vyzval ale k jejich zachování. Stejně tak je podle něj důležité pokračovat ve spolupráci v rámci NATO.

Německo posílá další pomoc

Scholz ještě před počátkem diskuzí uvedl, že od jednání v Paříži neočekává žádné konkrétní výsledky. Zároveň ale zdůraznil, že pokud se debata o mírové misi výrazně posune, Německo nebude „stát stranou“. Už tehdy ale řekl, že na debaty o vyslání vojáků je podle něj brzy.

Německá vláda zároveň v den jednání oznámila další vojenskou pomoc Ukrajině. Podle webu Ukrajinska Pravda balíček obsahuje 56 obrněných vozidel MRAP, munici pro tanky Leopard 1 nebo bojová vozidla pěchoty Marder.

Jsou v  něm i čtyři slovenské samohybné houfnice Zuzana 2 a 50 tisíc dělostřeleckých nábojů ráže 155 milimetrů.

Prezident Francie setkání v Paříži svolal v reakci na to, že evropské země nebudou přizvány k rozhovorům Washingtonu a Moskvy o ukončení války na Ukrajině. O příměří se podle většiny evropských lídrů jedná bez Evropy, což vyvolává obavy.

Macron ještě před summitem po telefonu mluvil s prezidentem USA Donaldem Trumpem, detaily jejich rozhovoru ale Elysejský palác neposkytl.

Co v té Paříži dělají? Fico tepe účast představitelů EU na schůzce o Ukrajině

Evropa

Výběr článků

Načítám