Článek
Podle turecké tiskové agentury Anadolu se představitelé tří zemí setkali ještě před začátkem zasedání EPC.
U diskuse byli přítomni také maďarský premiér Viktor Orbán či francouzský prezident Emmanuel Macron.
Mezi Arménií a Ázerbájdžánem vypukly v září ostré střety, které si vyžádaly stovky mrtvých na obou stranách. Obě strany se dohodly na příměří, bylo ale několikrát porušováno.
V Praze se uskuteční přelomové turecko-arménské jednání
Jednání mezi tureckou a arménskou stranou je přelomové. Země spolu totiž neudržují diplomatické styky. Dřívější pokusy o normalizaci vztahů navíc selhaly, protože Turecko podporovalo Ázerbájdžán a pomáhalo mu i vojensky.
Boje mezi Arménií a Ázerbájdžánem souvisí s územím Náhorního Karabachu, které je mezinárodně uznáváno jako součást Ázerbájdžánu, převážně ho ale až do roku 2020 ovládali etničtí Arméni.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çekya'nın Başkenti Prag'da düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu toplantısı öncesi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüştü pic.twitter.com/GejtUH4IIR
— ANADOLU AJANSI (@anadoluajansi) October 6, 2022
Právě v roce 2020 ale Arménie prohrála s Ázerbájdžánem konflikt a ztratila okresy kolem Náhorního Karabachu a část této oblasti.
Od té doby se začaly zlepšovat diplomatické vztahy mezi Arménií a Tureckem. V březnu se spolu setkali v Antalyi ministři zahraničí obou zemí, a Erdogan s Pašinjanem spolu v červenci dokonce telefonicky hovořili.
Schůzka v Praze je ale průlomová.