Článek
Proruský radikál, který modro-bílo-červenou vlajku s dvouhlavým orlem vypustil nad parlament, svou provokaci zaznamenal na videokameru. Vlajka poletovala nad budovou několik minut.
Incident podle serveru t-online vrhá špatné světlo na bezpečnostní opatření kolem Spolkového sněmu. Kvůli obavám z politicky nebo teroristicky motivované kriminality totiž platí v širokém okolí všech důležitých státních budov zákaz vypouštění dronů.
Vztahuje se to i na objekt Spolkového sněmu, který stojí jen pár desítek metrů od Braniborské brány. Pachatel, kterého citovaný server označil jako 41letého Ukrajince Ivana T. z Oděsy, svou akci odstartoval na východní straně budovy.
Jak se rodila slavná fotografie vojáka s vlajkou nad Reichstagem
Nahrával přitom nejen dron s vlajkou, ale i sám sebe. Na záběru je rovněž vidět, jak k pilotovi dronu přistoupil starší muž a ptal se, co je to za vlajku.
Pilot po několika minutách dron stáhl, na místě jej ale vzápětí legitimovali policisté a přístroj mu zabavili. Podle médií jde o proruského provokatéra známého už z dřívějších podobných akcí.
V minulosti například namaloval písmeno Z, používané jako symbol ruskými invazními jednotkami na Ukrajině, na věž bývalého braniborského sněmu v Postupimi. Loni v květnu byl Ivan T. odsouzen k ročnímu podmíněnému trestu vězení za schvalování ruské agrese proti Ukrajině.
Russische Drohne über den Reichstag. Eine billige Provokation, maybe, aber wir und die Polizisten im Bild können noch froh sein, dass da „nur“ eine Fahne dran hing.
— Paul C. Strobel (@PaulStrobel) May 18, 2024
pic.twitter.com/ctqkhrnqVq
Nyní jej policie vyšetřuje kvůli podezření z porušení zákona, který zakazuje používání dronů u státních budov. Za to mu hrozí trest odnětí svobody, nebo vysoká pokuta.
Ivan T. přijel do Německa v létě 2022. Svými činy chtěl podle t-online ukázat, že „existují i Ukrajinci, kteří se považují za součást velkého ruského národa“. Porušování zákona si je podle svých slov vědom. Tvrdí ale, že „existují činy, z nichž se člověk zodpovídá s potěšením“.
Provokace s dronem a ruskou vlajkou připomněla ikonickou historickou fotografii vojáků Rudé armády, kteří po dobytí Berlína v roce 1945 vyvěsili nad zničenou budovu Říšského sněmu sovětskou vlajku.